Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Çorum için yapılan karayolları yatırımları hakkında bilgiler verdi.

Bakan Uraloğulu;  2002 yılından bu yana Çorum’un ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 25 milyar 114 milyon lira harcandığını söyledi.

ÇORUM İLİ KARAYOLU YATIRIMLARI

Çorum için yapılan karayolları yatırımları hakkında da bilgiler aktaran Bakan Uraloğlu, “Çorum, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarında merkez konumunda bulunmaktadır. Çorum’un bu avantajını kullanarak daha da ön plana çıkmasını sağlamak için gerekli yatırımları yapıyoruz. 2002 yılından bu yana Çorum’un ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 25 milyar 114 milyon lira harcadık. Çorum’u; Samsun’a, Kırıkkale’ye, Yozgat’a bölünmüş yollarla bağladık. Samsun-Ankara Yolu, Kuzey Tetek Aksı, Çorum-Sungurlu ayrımı Alaca,Çorum-Yozgat Yolu, İskilip Şehir Geçişi Yolu, İskilip-Çankırı Yolu ile birlikte Saraydüzü-Kargı Yolu gibi önemli projeleri bitirdik.  Kırkdilim Geçişi’nin de içinde olduğu Çorum-Laçin- Osmancık Yolu başta olmak üzere birçok projemizde de çalışmalarımıza devam ediyoruz.” Şeklinde konuştu. 

Çorum'da "Çiğdem Aşı ve Geleneksel Çocuk Oyunları Etkinliği" Düzenlendi Çorum'da "Çiğdem Aşı ve Geleneksel Çocuk Oyunları Etkinliği" Düzenlendi

DELİCE- ÇORUM YHT PROJESİ

Delice-Çorum Yüksek Tren Projesi ile ilgili de müjdeler veren Bakan Uraloğlu, “Ayrıca devam ettiğimiz çalışmalardan bahsetmişken belirtmek istiyorum; Delice- Çorum YHT projesinin ihalesini 2024 yılında yaparak, çalışmalara başlıyoruz inşallah. 120 kilometre uzunluğundaki Delice-Çorum Yüksek Standartlı demiryolumuzu tamamladığımızda, 250 km/saat tasarım hızına sahip Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolumuz ile entegre olacak. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak hattımızda Hızlı Tren seferleri düzenleyeceğiz. Hattımızın devreye girmesi ile birlikte 240 kilometre olan Ankara-Kırıkkale-Çorum arasında yaklaşık 3,5-4 saat süren ulaşım süresi, 1,5 saatten daha kısa sürecek. Delice-Çorum arasındaki karayolu ile yaklaşık 1,5 saat süren ulaşım süresini de yaklaşık 35 dakikaya düşürüp, her türlü hava koşulunda vatandaşımıza kesintisiz ulaşım imkanı sağlamış olacağız.” Şeklinde açıklamalarda bulundu. 

İSKİLİP DEVLET YOLU

İskilip Devlet Yolu’nun açılış törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Bugün Çorum’a, Türkiye Yüzyılı’na yakışan yatırımlardan birisi olan İskilip Devlet Yolu’nu kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yolumuzu 17,4 kilometre bölünmüş yol, 33,6 kilometre tek yol olmak üzere toplam 51 kilometre uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak projelendirdik.  9. kilometreden itibaren 21,5 kilometrelik kesimi 2021 yılının sonunda, tek yol standardında trafiğe açmıştık. Mevcut yolu by-pass ederek farklı bir güzergahta bölünmüş yol olarak projelendirdiğimiz 9 kilometrelik kesimde de yol yapım çalışmalarını tamamlayarak hizmete sunduk. Yolumuzun 9 kilometrelik kesmini de trafiğe açmamızla birlikte toplam 30,5 kilometrelik kesimi tamamlamış bulunuyoruz. Yolumuz; Çorum-Ankara Devlet Yolu’nu İskilip-Tosya bağlantısı ile TETEK güzergahına,   İskilip-Bayat bağlantısı ile de Kastamonu-Çankırı-Kırıkkale Devlet Yolu’na bağlıyor. Bu güzergâh, Delice-Kırıkkale-Ankara yönünde trafik yoğunluğu olduğu dönemlerde Orta ve Doğu Karadeniz’den Ankara yönüne alternatif yol olarak kullanılması bakımından oldukça önemlidir. Yolun geometrik ve fiziksel standartlarını iyileştirerek, vatandaşlarımızın sürüş konforunu ve trafik güvenliğini de artırmış olduk. Yol, insanlığın geçmişten günümüze uzanan serüveninde medeniyetin izini süren önemli bir unsurdur. İnsanların hayal gücünü ve keşif arzusunu besleyen birer hikâyenin taşıyıcısıdır.  Her bir kilometre, geçmişin anılarını ve geleceğin umutlarını barındırır.  Bu nedenle, yolların izlediği güzergahlar, insanlığın medeniyet yolculuğunda yazılmış bir destan gibidir. Bu destanı yazmaya devam eden medeniyetin timsali yollarımız, ulaşıma damga vuracak projelerimizle, Türkiye Yüzyılı’nda daha çok parlayacak. Ülkemize ve Çorum’a hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu düşüncelerle İskilip Devlet Yolu’nun bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, yapımında emeği geçen tüm karayolcu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.  Sözlerime Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sözüyle son veriyorum. “Yol medeniyettir” dedi.

Konuşmaların ardından protokol tarafından kurdele kesilerek yolun açılışı yapıldı.

Açılısın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu direksiyona geçerek yolda test sürüşü gerçekleştirdi.