Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Mehmet İhsan Çıplak, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerini değerlendirdi.

Toplantıda Ülkü Ocakları Başkanı Orhan Tosik, İl Genel Meclisi MHP Grup Başkanvekili Selim Dölcü, MHP Belediye Meclisi Üyesi Arslan Kaynar, hazır bulundu.

Basın toplantısında seçim sürecini değerlendiren MHP İl Başkanı Mehmet İhsan Çıplak, açıklamalarda bulundu.

Çıplak, MHP olarak Çorum’da 4 İlçe Belediyesi, 1 Cumhur İttifakı Belediyesi olmak üzere toplam 5 belediye Başkanlığı kazandıklarını söyledi.

Açıklamalarını sürdüren Çıplak, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren milliyetçi, ülkücü kuruluşlarımız ve geçmiş dönemlerde teşkilat başkanlığı ve yöneticiliği yapmış arkadaşlarımızla bir araya gelerek istişare toplantıları yaptık. Akabinde bu toplantıların devamlı ve düzenli yapılması hususunda karar aldık.

Tarafımıza gönderilmiş genelgeler doğrultusunda, seçim programlarımızı gerçekleştridik.

Ayrıca, il ve ilçe teşkilatlarımızın gözetiminde görev yapacak il ve ilçe seçim komisyonlarının faaliyete geçirilerek, gerekli iş ve işlemlerin zamanında yerine getirilmesi için Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan yardımcımız görevlendirilmiştir. Propaganda yasakları kararı incelenip, İl ve ilçe seçim kurullarına verilecek aday listelerinin verilmesiyle yasal süreç tamamlanmıştır.

İl ve İlçe seçim kurullarına 16 Şubat 2024 tarihinde eksiksiz bir şekilde bütün aday evraklarıyla teslim edilmiştir

Seçim sürecinde gelişen konulardan biraz bahsetmek istiyorum.

Çorum merkezde, Cumhur İttifakı adayıyla seçime gitme kararı genel merkezler tarafından alınmıştır. Bu karar doğrultusunda, belediye başkan aday adaylarından Ahmet ERTEKİN ve Selahattin EZER istifa etmişlerdir. Ahmet ERTEKİN İYİ Parti'den belediye başkan adayı olurken, Selahattin EZER İYİ Parti'den 1. sıra meclis üyeliğine geçmiştir.

DÜVENCİ beldesinde belde başkanlığı için 2 aday adayı başvuruda bulundu. Ancak, Arif Aksoy'un aday gösterilmemesi üzerine istifa etti ve BBP'den belde başkanı adayı oldu. Seçimler sonucu beldemizi 34 oyla kaybettik.

ALACA Belediyesi Başkanlığı Aday Adaylığı başvurusu yapan Nazım ÇETİN, Aday gösterilmeyince Bağımsız İl Genel Meclisi Üyesi adayı olmuştur.

BOĞAZKALE Partimizden belediye başkan aday adayı olan Musa GÖKÇEK’ in oğlu Nurettin GÖKÇEK BBP ’den Belediye Başkan Adayı olmuştur. Partimizin Boğazkale İlçesinde oy kaybetmesine neden olmuştur.

İSKİLİP ilçesinde belediye başkanlığı için 5 aday adayı başvuruda bulundu. Ancak, Mevcut belediye başkanımız ALİ SÜLÜK aday gösterilmemesi üzerine istifa etti ve BBP'den belediye başkanı adayı oldu. 

SUNGURLU İlçemizin adayı Ahmet Haşim ÖZSARAY kendi rızasıyla çekilmiş olup, yerine MSB Eski Bakan Yardımcısı Muhsin DERE, genel merkezimizle istişareler sonucunda ilçemizden aday olarak gösterilmiştir.

31 MART 2024 (ÇORUM)  MAHALLİ İDARELER SEÇİM SONUÇLARI

Cumhur İttifakı  Çorum Belediye Başkanlığı          

Milliyetçi Hareket Partisi               (4) İlçe 

Adalet ve Kalkınma Partisi            (6) İlçe  (1) Belde

Cumhuriyet Halk Partisi (3) İlçe  (1) Belde

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ: 31 MART 2024 tarihinde yapılan Mahalli idareler (Yerel yönetimler) seçimlerinde Çorum’da (4) İlçe Belediyesi,  (1) Cumhur İttifakı Belediyesi olmak üzere toplam (5) belediye Başkanlığı kazanmıştır.

Çorum Belediye Başkanlığı           Dr. Halil İbrahim AŞGIN Cumhur İttifakı

Sungurlu Belediye Başkanlığı       Muhsin DERE     Milliyetçi Hareket Partisi

Osmancık Belediye Başkanlığı     Ahmet GELGÖR Milliyetçi Hareket Partisi

Alaca Belediye Başkanlığı              Şerif ARSLAN     Milliyetçi Hareket Partisi

Dodurga Belediye Başkanlığı       İsmail ÇETİNKAYA            Milliyetçi Hareket Partisi

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

İl Genel Meclisi Üyeliğinde ALACA, OSMANCIK, SUNGURLU ilçelerimizde 2’şer kişi, BAYAT, İSKİLİP, LAÇİN, UĞURLUDAĞ ilçelerimizde 1’er kişi olmak üzere toplam (10) İL GENEL MECLİSİ üyeliği kazanılmıştır.

İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİ           ALACA  (2)

                BAYAT   (1)

                İSKİLİP  (1)

                LAÇİN   (1)

                OSMANCIK         (2)

                SUNGURLU        (2)

                UĞURLUDAĞ     (1)

                TOPLAM              (10)

Diğer Partiler: AKP:18, CHP:9  İl Genel  meclis üyeliği kazanılmıştır.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

Aşağıdaki çizelgede görünen sayıda Meclis üyesi ve Kontenjan üyeliği kazanmıştır.

Belediye               Meclis Üyesi       Kontenjan          TOPLAM

Çorum Belediye Başkanlığı           (4)          (1)          5

Alaca Belediye Başkanlığı              (6)          (1)          7

Bayat Belediye Başkanlığı             (4)          (1)          5

Boğazkale Belediye Başkanlığı     (2)                         2

Dodurga Belediye Başkanlığı       (4)          (1)          5

İskilip Belediye Başkanlığı             (4)                         4

Laçin Belediye Başkanlığı              (4)          (1)          5

Mecitözü Belediye Başkanlığı      (1)                         1

Ortaköy Belediye Başkanlığı         (4)          (1)          5

Osmancık Belediye Başkanlığı     (8)          (2)          10

Sungurlu Belediye Başkanlığı       (9)          (2)          11

Uğuludağ Belediye Başkanlığı     (4)          (1)          5

GENEL TOPLAM 54           11          65

CHP'li Kadınlar Başkanını Seçiyor CHP'li Kadınlar Başkanını Seçiyor

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ: Bu seçimlerde BAYAT, ORTAKÖY, UĞURLUDAĞ ve LAÇİN ilçelerinde Belediye meclisinde çoğunluğu kazanmıştır.

Çorum geneli toplam belediye meclis üyesi sayısı 170 kişiden oluşmaktadır. Seçim sonuçları neticesinde meclis üyeliğinin siyasi partilere dağılımı şu şekilde olmuştur.  Mhp: 65 üye, Ak parti: 66 üye, Chp: 33 üye, İyi Parti: 2 üye, Bağımsız: 1 olmak üzere belediye meclisinde temsil hakkı kazanmıştır.

Milliyetçi Hareket  Partisi olarak kendi logomuzla seçime girdiğimiz seçim bölgelerinde Toplam 89.296 oy kullanılmış, Geçerli oy sayısı 79.972’dir. Mhp olarak 33.629 oy,  Ak Parti 25.889 oy, Chp 18.226 oy, Diğer partilerin toplam oyu 9.257’dir.

ÖNEMLİ

Az farkla seçimi kaybettiğimiz ilçe ve beldelerin oy farkları

SIRA NO:             İLÇE VE BELDE    OY FARKI

1             UĞURLUDAĞ     13

2             ORTAKÖY             23

3             BAYAT   46

4             LAÇİN   47

5             DÜVENCİ (Belde)             34

SONUÇ RAPORU

Öncelikle, yerel seçimlerde bizlere destek veren tüm Çorum halkına gönülden teşekkür ediyoruz. Seçimlerde elde ettiğimiz sonuçlar, partimizin uzun yıllardır sürdürdüğü çalışmaların ve halkımızın bizlere olan güveninin bir yansımasıdır. Bu başarı, bireylerin değil, ülkücü camiaya gönül vermiş, ömür vermiş teşkilatımızın başarısıdır.

MHP Çorum İl Başkanlığı olarak, halkımızın refahı ve şehrimizin gelişimi için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirecek ve bu yolda emin adımlarla ilerleyeceğiz.

 Öncelikle şu hususun altını hassasiyetle çizmek isteriz: Aziz milletimiz iradesini sandığa aksettirmiş ve her partiye, herkese çok anlamlı mesajlar vermiştir. Bu seçimlerin sonuçları, halkımızın MHP’ye güvendiğinin programlarının beğendiğinin sandığa yansımış bir göstergesidir.

Cumhur İttifakının bir üyesi olarak MHP, bu mesajlardan gereken dersleri çıkarmıştır. Halkımızın verdiği mesajları dikkatle değerlendirdik ve bu doğrultuda hareket edeceğiz. Halkımızın iradesine saygı duyuyor ve bu iradeyi her türlü platformda savunuyoruz.

MHP olarak aylardır sahada gecelerini gündüzlerine katan cefakâr, fedakâr dava arkadaşlarımızın Seçim sürecinde ve sonrasında gösterdikleri üstün gayret ve özveri için tüm dava arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Onların emekleri ve halkımızın bize olan teveccühünü Allahın izniyle en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız.

2024 Yerel seçimlerde MHP olarak ‘’Genelden Yerele Birlik’’ sloganıyla yürüttüğümüz seçim çalışmalarımızda Cumhur İttifakı ruhunu zedeleyecek hiçbir söylem ve çalışma içerisinde bulunulmamış aksine Cumhur İttifakının başarılı olması için büyük özveri ve gayretle seçim sürecimiz yönettik.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE BİLGE LİDERİMİZ DEVLET BAHÇELİ BEYİN LİDERLİĞİNDE KURULAN CUMHUR İTTİFAK’ı olarak 30 büyükşehirde, 29 il merkezinde seçimlere ortak aday ile girilmiştir. Çorum merkezde ittifakla seçime girilen iller arasında yer alıp ittifak ile başarıya ulaşılan iller arasındadır.

MHP Çorum il başkanlığı olarak çorum merkezde istediğimiz oranda oy alamazsakta Cumhur ittifakı başarım elde etmiştir, Meclis çoğunluğunı kazanılmıştır.

Milliyetçi Hareket  Partisi olarak kendi logomuzla seçime girdiğimiz 15 seçim bölgesinde 33.629 oy alarak 1. Parti konumundayız. 4 İlçe belediyesi kazanarak 2.parti konumundayız.

MHP yerel seçim sloganı olarak ‘’AYIRMADAN AYRIŞTIRMADAN’’  ’’üretken belediyecilik’’ anlayışını değerli çorum halkına yansıtacağımıza söz veriyoruz.

Mahalli İdareler Seçimlerinde partilerin oy oranları il genel meclisi sonuçlarına göre hesaplanmaktadır.

Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre,

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde İl Genel Meclisinde Partilerin ulaştığı oy oranları;

AKP             :%32,16

CHP             :%23,19

MHP            :%16,62

DEM            :%7,89

YRP             :%6,5

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ OLARAK KURUMSAL KİMLİĞİMİZLE (KENDİ LOGOMUZLA) SEÇİME GİRDİĞİMİZ SEÇİM BÖLGELERİNİN OY ORANLARI

SIRA NO:             İLÇE ADI               Kullanılan Oy     Geçerli Oy           MHP      AK PARTİ             CHP       DİĞER

1             ALACA  11.062 10.572 5479     3714     506       

2             BAYAT   3.687    3.537    1222     1268                   

3             İSKİLİP  11.044 10.394 3189     4354     695       

4             KARGI   3.735    3.552    334        1190     1935    

5             MECİTÖZÜ          2.925    2.783    527        961        1201    

6             ORTAKÖY             2.319    2.220    909        932        360       

7             OSMANCIK         18.794 17.690 8586     5550     1908    

8             SUNGURLU        19.038 18.253 9684     3280     786       

9             BOĞAZKALE       1.641    1.553    477        897        23          

10          UĞURLUDAĞ     3.237    3.145    1533     1546     22          

11          DODURGA           1.877    1.793    810        665                      

12          LAÇİN   1.074    1.040    480        527                      

13          OĞUZLAR            2.241    2.106    42          598        768       

14          DÜVENCİ             1.252    1.143    357        407        22          

15          AŞDAVUL            1.831    1.743                   825        897       

                TOPLAM              83.926 79.781 33.629,00          25.889,00           8.226,00             9.257” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Editör: Leblebi Tv