sürgün ya da MOBBİNG uygulanmasının söz konusu olmadığını açıklayan İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, Güvenlik Görevlisi Tarık Aktaş’ın gerek Müdürlük bünyesinde, gerekse Hastane bünyesinde hakkında birden çok tutanak tutularak soruşturma geçirmesi nedeniyle kurum çalışma ve huzurunun sağlanması adına defaten sözel olarak ve işleyişle ilgili uyması gereken kurallar hatırlatılması rağmen yapmadığı ya da yapmamakta ısrar etmesi nedeniyle ilgili personelin Valilik Makamının görüşü de alınarak yer değişikliği yapıldığını aktardı. Açıklamalarını sürdüren Sobacı, “Çorum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine Hizmet alım kapsamında Güvenlik Görevlisi olarak işe alınan Tarık AKTAŞ 02/04/2018 tarihinde 696 KHK sözleşmeli statüsü kapsamına geçiş yapmıştır. İl Sağlık Müdürlüğünde Güvenlik Görevlisi Tarık Aktaş’ın ve diğer Güvenlik Görevlileri ile muhtelif tarihlerde aralarında yaşanan olaylara ilişkin Destek Hizmetleri Başkanlığına iletilen sorun ve problemlere yönelik Çorum İl Sağlık Müdürlüğü çatısı altında görev yapan tüm Güvenlik Görevlileri ve Tarık AKTAŞ Başkanlık Makamına çağrılmış ve şikâyetlerin sona erdirilmesi ve aralarında yaşanılan problemlerin son bulunması yönünde sözel uyarılarda bulunulmuştur.

Tarık Aktaş’ın kurum içerisinde yaşanan olaylara ilişkin Müdürlük İdarelerince ve diğer Güvenlik Görevlileri tarafına mobbing ve baskı uyguladığı yönünde Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına şikâyette bulunmuştur. Şikâyet etmiş olduğu dilekçesi Bakanlık tarafından Müdürlüğümüze havale edilmiş olup, dilekçeye istinaden tarafsızlık ve olayın aydınlatılması adına Muhakkik atanmış, ilgili Güvenlik Görevlisi kusurlu olması nedeniyle tabi olduğu sözleşme gereği cezai işlem tesis edildiği Bakanlığa bilgi verilmiştir.

Tarık Aktaş’ın olumsuz tutum ve davranışları nedeniyle diğer Güvenlik Görevlisi arasında muhtelif tarihlerde aralarında yaşanan olaylara ilişkin tutulan tutanak ve şikâyet dilekçelerine istinaden Kurum dışından muhakkik atanmış olup, sorumluluğu bulunan Güvenlik Personeli ve Tarık AKTAŞ sözleşmesi gereği tabi olduğu disiplin ceza cetvelince muhtelif tarihlerde cezalar teklif edildiği ve gerek disiplin amirince gerek iş yeri disiplin kurulunca bazı cezalarının kaldırıldığı, bazılarının ise uygulanarak ÇKYS’ye işlenmiştir.

Söz konusu Tarık Aktaş’ın yaşanılan bu soruşturmalar sürecinde Amirlerini, ailesini ve çocuklarını ölümle tehdit etmiş ve konu kameralar ve şahitlerle ispat edilmiştir. Destek Hizmetleri Başkanına yönelik İl Sağlık Müdürlüğünün garajında 05/12/2022 tarih ve saat 18:00 sularında Destek Hizmetleri Başkanı tarafından darp edildiği ve hakarete uğradığı asılsız itham ve iddialarına yönelik Emniyet Müdürlüğü ve Savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur. Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı ile yürütülen soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verilmiştir. Konu mahkemeye taşınmış olup, mahkeme kararı Tarık AKTAŞ aleyhinde sonuçlanmış ve Savcılıktan koruyucu tedbir kararı verilmiştir.

İlgilinin Emniyet Müdürlüğüne ve Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyetçi olması nedeniyle, idari yönden; kurumun çalışma huzurunu ve barışını bozması sebebiyle tabi olduğu 19. maddenin ilgi hükmü gereğince yer değişikliği teklif edilmiş ve Valilik görevlendirilmesi ile 112 Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezine (GAMER) görevlendirilmiştir. Bulunduğu yerde de yine aynı tutum ve davranışları devam ettiği için devam eden soruşturma sürecine kadar geçici olarak Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine görevlendirildiği, soruşturma tamamlanınca kadrosu ile Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine ataması yapılmıştır.

Hastane idaresince Tarık Aktaş’ın kurum içerisinde işleyişe uymaması ve sorumlularına yönelik uygunsuz davranışları nedeniyle muhtelif tarihlerde hakkında tutulan tutanak ve şikâyet dilekçelerine istinaden Hastane İdaresince hakkında muhtelif tarihlerde soruşturma yapıldığı ve soruşturma süresince Göğüs Hastalıkları Hastanesine alındığı ve burada da aynı tutum ve davranışlarda bulunduğundan yapılan soruşturmalarda tabi olduğu sözleşme hükümleri gereğince Disiplin Amirince ceza uygulandığı,  aynı zamanda kişinin hastane içerisinde yaşanan huzursuzluk ve problemleri nedeniyle psikiyatri polikliniğinde muayenesinin yapıldığı (raporunda akıl sağlığının yerinde olduğu) bildirilmiştir. İdari yönde de yer değişikliği tekliflerinin olduğu dosya Müdürlüğümüze gönderilmiş olup, mezkur dosya üzerinde yapılan değerlendirme neticesinde, Güvenlik Görevlisi Tarık Aktaş’ın Alaca İlçe Devlet Hastanesi Başhekimliğine ataması yapılmıştır.

29/09/2023 tarihinde yerel basında İl Sağlık Müdürlüğünde Mobbing Sonucu Sürgün İddiası başlıklı haberde yer alan iddia ve ithamlara yönelik yukarıda yapılan açıklama ve izahatler bir bütün olarak değerlendirildiğinde haberde yer alan Güvenlik Görevlisi Tarık Aktaş’ın iddia edildiği gibi tarafına sürgün ya da mobbing uygulanmasının söz konusu olmadığı, ilgili personelin gerek Müdürlük bünyesinde, gerekse Hastane bünyesinde hakkında birden çok tutanak tutularak soruşturma geçirmesi nedeniyle kurum çalışma ve huzurunun sağlanması adına defaten sözel olarak ve işleyişle ilgili uyması gereken kurallar hatırlatılması rağmen yapmadığı ya da yapmamakta ısrar etmesi nedeniyle ilgili personelin Valilik Makamının görüşü de alınarak yer değişikliği yapılmıştır. İddialar asılsız ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Musa Açır Son Yolculuğuna Uğurlandı Musa Açır Son Yolculuğuna Uğurlandı

Müdürlüğümüzün kurumsal ve İdari Amirlerimizin itibarı hedef alan ve konu hakkında yalan ve eksik bilgi içeren kişi ve yayın organları hakkında hukuki işlemler başlatılmak üzere harekete geçileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur. “dedi.