Çorum’da Buğday Fiyatlarına Çiftçiler İsyan Etti Çorum’da Buğday Fiyatlarına Çiftçiler İsyan Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, İl Özel İdaresine 57 Personel alımı için yapılan mülakata tepki göstererek, torpil olduğunu iddia etti.

MÜLAKAT DEMEK TORPİL DEMEKTİR

Çorum İnönü Caddesi İl Özel İdaresi önünde açıklamalarda bulunan CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, İl Özel İdaresine 20 ayrı meslek dalında 57 personel alınacağının duyurulmasının ardından 1.837 vatandaşın işe girmek için başvuruda bulunduğunu açıkladı. İşe alımların mülakatla yapılmasına tepki gösteren Tahtasız, mülakatın torpil demek olduğunu dile getirdi. İşe alımların noter huzurunda kura yoluyla yapılması gerektiğini savunan Tahtasız, “Çorum halkının hakkını savunmak için Çorum Valiliği İl Özel İdaresi bünyesinde çalıştırılmak üzere 20 ayrı meslek dalında 57 tane personel arkadaşımız alınacak. Bu alıma 1.837 vatandaşımız başvurdu. Bana da gelen yoğun tepkiler ve yoğun istekler üzerine ben bugün bu açıklamayı yapmak zorundayım. Çünkü Cumhurbaşkanı da seçimlerden önce ne söz verdi, ben mülakatı kaldıracağım dedi ve biz mülakatın defalarca haksızlık olduğunu ve mülakatın, liyakatin katili olduğunu defalarca söyledik. Yani siz burada Pazartesi, Salı günü mülakatla 57 kişiyi alırsanız burada mülakat katil demektir. Mülakatın katili demektir ve biz bunu kabul etmiyoruz. Bizim sayın Valimize de sayın İl Özel İdaresi Müdürü Recep Çıplak beye aynen söylediğimiz de şudur; buradan tekrarlayalım. Siz yaptığınız mülakat sonucunda ehliyetli liyakatli ve meslek grubunda çalışacak vatandaşlarımızdan 1.837 vatandaştan bunun size göre 600’ü ya da 700’ü rakamı ben bilemem siz 70 puan ve üzeri verdiğiniz çocukları gelin valilik huzurunda noter huzurunda çekiliş yapalım ama torpilli vatandaşların çocuklarını almak yerine gerçekten bu işi liyakatle yapacak, bu mesleği hakkıyla yapacak çocuklarımızın işe alınmasını sağlayalım. Siz ne kadar biz mülakatta ayırım yapmadık deseniz de maalesef mülakat kesinlikle torpildir ve biz torpile karşıyız” dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANININ YOLUNDAN GİTMEYİN

Açıklamalarını sürdüren Tahtasız”“Zamanın birinde Diyanet Başkanı ne dedi 21 Şubat 2024’te torpille işe girmek vebaldir. Hoş değildir ama kazandığı helaldir diyen diyanet işleri başkanının yolundan gitmeyin. Bence torpille işe girmek, vebaldir. Sayın Valimizi, buradaki İl Özel İdaresi çalışanları vebal altında kalmasınlar. Kendilerine dayatılan o listeyi değil, halkın gerçek emekçilerini bu işi hak edenlerin kura ile noter huzurunda kura ile. Tabi ki buradaki arkadaşlarımızın hepsinin yeterlilik derecesi iyi değildir ama siz madem öyle mülakat yapıyorsunuz o mülakat sonucunda belirlediğiniz bu işi yapabilecek çocuklar arasından lütfen kura ile yapın Çorum halkının ve çocuklarının hakkını yemeyin.” Şeklinde konuştu. 

DEVLET KENDİ VERDİĞİ BELGELEYE İNANMIYORSA YAPACAK BİR ŞEY YOK

Konuşmasını devam ettiren Tahtasız,  “Bakın arkadaşlar devlet, bu devlet C sınıfı E sınıfı ehliyeti bu çocuklara vermiyor mu? Bu greyderi kullanması için ehliyeti devlet vermiyor mu? Devlet kendi verdiği ehliyete kendi verdiği sertifikaya kendi verdiği meslek yeterlilik belgesine güvenmiyor mu? Yani bir çocuk C sınıfı ehliyet aldıysa bunu demek ki kullanıyor ki aldı. Bugün bu çocuk greyder ehliyeti aldıysa işte vinç operatörü ehliyeti aldıysa, aşçılık ustalık belgesi aldıysa bu kim verdi? Ben vermedim ki. Bunu devlet verdi. Devlet kendi verdiği belgeye inanmıyorsa yapacak bir şey yok. Biz diyoruz ki kardeşim; liyakatli insanlar işe girsin mülakat, liyakatin katilidir.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Muhabir: Haber Merkezi