Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülerek izlenmeye alındı. Programın Operasyon faydalanıcısı ise Türkiye İş Kurumu oldu.

DSC_0048

226 BİN EUROLUK ORTAK PROJE

İstihdama Dayalı Mesleki Eğitime Yenilikçi Yaklaşım projesi, program kapsamında Hitit Üniversitesi tarafından Anadolu Mesleki Eğitim ve İş Geliştirme Derneği ortaklığında yürütülen Projenin toplam bütçesi 225.940,56 Avro olurken, bu tutarın 22.639,25 Avro’luk kısmı Hitit Üniversitesi’nin eş finansman katkısı olarak kayıtlara geçti.

ORTAK PROJEYLE NEET’LERİ KAYIT ALTINA ALMAK HEDEFLENDİ

Çorum’da uygulanmakta olan projenin genel amacı, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda “Ne eğitimde Ne istihdamda” olan gençlerin istihdamındaki artışına katkıda bulunmak ve bu amaca ulaşmak için Neet olarak ifade edilen 15-29 yaş arasındaki ne eğitimde ne istihdamda olan bireylerin öncelikle İŞKUR’a kayıt olmaları amaçlandı.

DSC_0107-1

ORTAK PROJEYE BAŞVURAN NEET’LERE 378 SAAT EĞİTİM VERİLECEK

E-ticarete uyumu en yüksek İller Arasında Çorum İlk Sıralarda E-ticarete uyumu en yüksek İller Arasında Çorum İlk Sıralarda

Bu kapsamda İŞKUR’a kayıt yaptıran 60 neet’e Finansal Muhasebe ve Genel Beceri eğitimi verileceği duyurulurken, Bu kapsamda her kursiyere kurs süresi boyunca 13 farklı ders üzerinden 63 günde toplam 378 saat eğitim verileceği bildirildi. Ders müfredatlarının tespit edilmesinde çeşitli sektör temsilcilerinden gelen talepler doğrultusunda gerekli düzenlemeler de yapıldı. Böylece ilgili eğitimleri alan 60 genç bireyin işgücü piyasasının önemli ihtiyaçlarından biri olan nitelikli muhasebe ara elemanı ihtiyacını karşılamaya katkı verecek donanıma sahip olmalarına imkan sağlayacağı, eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerin Aktif iş arama faaliyetlerinde bulunmalarını sağlamak için İŞKUR ile işbirliği yapılacağı belirtildi.

DSC_0127

KURSİYERLERE DESTEK ÖDEMESİ SAĞLANACAK

Aktif iş arama sürecinin sonunda kursiyerlerin önemli bir kısmının istihdam edilmesi amaçlanırken, tüm kursiyerlere eğitimlerde ve aktif iş arama faaliyetlerindeki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için proje bütçesinden destek ödemeleri yapılacağı açıklandı. Duyuru ve başvurular için neet.hitit.edu.tr/tr adresini ziyaret edilmesi istendi.

TEKNİK ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Proje süresi boyunca projenin hedef kitlesinde yer alan işverenler, işveren temsilcileri, mesleki eğitim kurumları, ilgili devlet kurumları ve STK’lar ile birlikte genç istihdamının artırılmasına yönelik çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenecektir. Ayrıca proje kapsamında mesleki eğitim ve genç istihdamına yönelik olarak iyi yönetim uygulamalarını yerinde görmek amacıyla yurtdışına ilgili sektör temsilcilerinin ve proje ekibinin katılımıyla teknik bir ziyaret yapılacağı da açıklanan bilgiler arasında yerini aldı.

DSC_0065

PROJENİN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Hitit Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan projenin açılış ve tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Çorum İşkur İl Müdürü Levent Tuzcu, Musiad Çorum Şube Başkanı Hüseyin Öztürk, Çorum Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı SMMM Ceyhan Baran, Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Faruk Maraşlıoğlu, Anadolu Mesleki Eğitim ve İş Geliştirme Derneği Başkanı Seyfettin Zengin,  Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Hitit Üniversitesi öğretim elemanları ve projeye ilgi duyan gençler katıldı. Açılış ve tanıtım toplantısı Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Dr. Doğan Demirci tarafından yapılan proje tanıtım sunumu ile başladı. Tanıtım sunumunda ilk olarak projeye ilişkin genel bilgilere yer verildikten sonra projenin amaçları, hedef kitlesi, nihai yararlanıcıları ve proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında geniş bilgiler katılımcılara aktarıldı.

ZENGİN, “İSTİHDAMA KATKI SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Proje tanıtım sunumunun ardından konuşan Anadolu Mesleki Eğitim ve İş Geliştirme Derneği Başkanı Seyfettin Zengin, istihdama katkı sağlayacak olan bu projede ortak olarak yer almaktan dolayı son derece mutlu olduklarını dile getirdi. Ayrıca bundan sonrada benzer projelerde yer alarak ilimize ve bölgemize katkı vermeye devam etmek istediklerini belirtti.

DSC_0150

BAYKAM, “BENZER PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nurcan Baykam’ın konuşmaları ile devam eden toplantıda Nurcan Baykam üniversite olarak ulusal ve uluslararası projeler üretmekten ötürü duydukları memnuniyeti dile getirdi. Üniversite olarak her zaman benzer projeler yapmaya ve üretilecek tüm projelere destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

DSC_0187

 AŞGIN, “PROJEYİ ÇORUM’A KAZANDIRANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Toplantıda son olarak söz alan Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın projenin şehrimizin gelişen ve gün geçtikçe daha da güçlenen sanayisine önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti. Ulusal ve uluslararası projelerin önemini vurgulayan Aşgın, belediye olarak bu tarz projelere daima destek vereceklerinin ifade ederek, projenin şehrimize kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Aşgın, konuşmalarını projenin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek tamamladı.

DSC_0299