Tasarruf tedbirleri kapsamında ülke genelinde alınan kararlar birçok esnafı ve Vatandaşı mağdur ediyor.

Tasarruf tedbirleri ile kemer sıkma politikasının öncelikle esnaftan ve vatandaştan başlanması yoğun tepki çekti.

KREDİ FAİZLERİNİN YÜKSELMESİ ESNAFIN SONU OLDU

Orta ve küçük esnafın Pandemiden sonra ve Pandemi zamanında ayakta durabilmek için esnaf kefalet ve bazı devlet bankalarından uygun krediler çekerek işletmelerini yaşatabilmek, çalışanların ücretleri, SGK, Bağ-Kur vergileri, eletrik, su, internet ile kiralarını ödeyebilmek için yoğun mücadele sarf etti. Tasarruf tedbirleri kapsamında alınan kararlar sonrası esnafın geçmişe dönük çektiği ve halen ödemeye çalıştığı kredilerin faizleri güncellenerek yükseltildi. Zor günlerden geçen çoğu esnaf zor şartlarda iş yerlerinin yaşaması için seslerinin duyulmasını istedi. Esnaf, devlet bankalarından ya da esnaf kredi ve kefalet kooperatifinden aldığı kredilerle ayakta durma çaba verirken kredi faizlerinin yükseltilmesi adeta esnafın sonu oldu. 

ESNAFIN BELİ BÜKÜLDÜ ODA BAŞKANLARI SESSİZ

Esnafın giderlerin çokluğu ve getirdiği yükümlülük ile beli bükülmüş durumda olmasına karşı, bizzat esnaf tarafından kendilerini temsil etsin diye seçilen esnaf odaları başkanları, yönetimleri ve hatta ÇESOB Başkanının bile konu hakkında sadece basına gönderdikleri bir mail ile esnafın çaresizliğine tepkisiz kalması vatandaşlarca büyük tepki çekti. Esnaf odası başkanlarına ve ÇESOB Başkanına seslenen vatandaşlar, bu insanların zor durumda olan esnafın bugün yanında olmayacaksa ne zaman olacağını sorarak, esnaf yetkililerine görevlerini hatırlattı. Esnafın geçtiği zor durumu siyasilere, milletvekillerine, bürokratlara, bakanlara ve hatta Cumhurbaşkanına iletmesi gerekenlerin esnafın çektiği geçmişe dönük kredilerine gelen faizlerin arttırılmasına neden sessiz kalınıp harekete geçilmediğini soran vatandaşlar, oda başkanlarının, yöneticilerinin ve ÇESOB Başkanının koltuklarını kaybetme korkusu uğruna bir fotoğraf ve mail ile basın açıklaması yaparak sorunu çözemeyeceklerini söyledi.

ODA BAŞKANLARI ESNAFIN SORUNLARINI GEÇİŞTİRİYOR

Oda başkanları, yöneticiler hatta ÇESOB Başkanının kuru bir basın açıklaması yaparak, harekete geçmediğini aktaran vatandaşlar, oda başkanlarının esnafın aklıyla dalga geçtiğini ve esnafın derdini umursamadığını ifade etti. Esnafın zor zamanlarında kulaklarını tıkayan, sadece koltuklarına oturup olup biteni izleyen yöneticilere seslenen vatandaşlar, artık bu yetkili seçilen başkan ve yöneticilerin görevlerini yapmasını istedi. Esnaf aidatları ile ayakta duran odaların ve ÇESOB’un esnafıyla dertlenmek yerine artık kambur mu oluşturduğunu soran vatandaşlar, ÇESOB’da bir küçük evraktan bile hatırı sayılı ücretler alındığını dile getirerek, esnafın sorunlarıyla dertlenmeyenlerin, çaresizliği umursamayanların oturduğu koltukları işgal etmemesini istedi. Tasarruf tedbirlerinin küçük ve orta ölçekli esnafa kredi faizlerindeki arttırmalar, zamlar olarak yansırken, bazı oda başkanlarının resmi plakalı araçlarla gezmesi ve bu araçların yakıtlarının kimlerin cebinden çıktığının da merak konusu olduğuna değinen vatandaşlar, oda başkanlarının, yöneticilerinin ve ÇESOB Başkanının rahatına göre davranmasının doğru olmadığını açıkladı.

SEÇİM ZAMANI ESNAFIN DERTLERİYLE DERTLENDİĞİNİ SÖYLEYENLER NEREDE?

Her seçim öncesi odası başkanlarının esnafı gezerek, esnafın sorunlarıyla yakından ilgileniyor gibi göründüğünü belirten vatandaşlar, seçildikten sonra oda başkanlarının maaş alıp, resmi araçlarıyla başkanlık unvanı ile koltuklarına oturmaktan başka hangi sorunları çözdüğünü aktaran vatandaşlar, ÇESOB ‘un odalarının ve yöneticilerinin esnafa artık faydasının mı zararının mı olduğunu anlayamadıklarını vurguladı. Esnafın dertleriyle dertlenmeyen oda başkanlarının yöneticilerinin ve ÇESOB Başkanı esnafın sorunlarına kulaklarının sağır, gözlerinin kör, dillerinin lal olduğunun altını çizen vatandaşlar, esnaf çile çekerken başkanların keyif sürmesinin ne kadar doğru olduğunu sordu.

ODA BAŞKANLARININ GİDERLERİ NE KADAR?

ÇESOB başkanının maaşı, harcırah giderleri esnaf başkanlarının ve yöneticilerinin araçlarına kullandığı yakıtları, seyahatlerinde harcadıkları giderlerin ne kadar olduğunu da soran vatandaşlar, esnaf kan ağlarken keyfi seyahatlere gidenlerin, esnafın zor durumda olduğunu görmesine rağmen gerekli mercilere gitmemesinin ahlaki olmadığını söyledi.

Bıçakçıların "Kurban Bayramı" Mesaileri Yoğunlaştı Bıçakçıların "Kurban Bayramı" Mesaileri Yoğunlaştı

İNTİHAR EDEN YENİ ESNAFLAR MI GÖRECEĞİZ?

Tasarruf tedbirleri ile kemer sıkmaya esnaftan başlanılması birçok esnafın yeniden kepenk kapatmasına neden olacağının altını çizen vatandaşlar, geçmişte kendisine icra gelen, borç batağına batmış esnafın canına kıyarak intihar ettiğini, yeni alınan kararlarla tekrar intiharlar mı yaşanacağını kaydetti. Esnaf oda başkanları ve ÇESOB başkanına tepkisizlikleri nedeniyle vicdanlarının rahat olup olmadığını soran vatandaşlar, esnafın sorunlarını neden gerekli yerlere iletilmediğini ve işlerini layıkıyla yapmadıklarını sordu.

VERGİ KAYIDI OLUP DA İŞ YERİ OLMAYAN ŞAHISLAR VAR MI?

ÇESOB Başkanı, oda başkanları, oda yönetiminde bulunanlar, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinin yöneticileri, yönetiminde olanların, kaç yerde görev yaptığını soran vatandaşlar, kaç yerden para alıp kazanç elde ettiğini gelirlerinin ne kadar olduğunu belirterek, bu yöneticilerin hangilerinin iş yerlerinin olup olmadığını sözlerine ekledi. ÇESOB başkanı, oda başkanı, oda yöneticileri, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinin yöneticilerinin vergi kayıtları olup da başkan olabilmek adına iş yerlerinin olup olmadığını soran vatandaşlar, vergi kayıtları olup da iş yeri olmayan yöneticilerin kimler tarafından denetlendiğini ve ne kadar gelir elde ettiklerini sordu.

Editör: Leblebi Tv