İskilip’te Nesli Tükenmekte Olan Porsuk Görüntülendi İskilip’te Nesli Tükenmekte Olan Porsuk Görüntülendi

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, İskilip Organize Sanayi Bölgesi’nin bugün itibariyle yatırımcılara açıldığını duyurdu.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısıyla İskilip Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırımcıları davet ettiklerini söyleyen Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “ Projemizi verdik bildiğimiz gibi. Geçen hafta ilk müteşebbis toplantımızı yaptık. İlk giriş mahiyetinde bir toplantıydı. Projeler başladı. Yani alt yapı projelerini başlatıyoruz ve şu anda yaptığımız ülkemizdeki tüm sanayicilere sadece ilimizdekiler de değil, ilimiz dahil olmak üzere tabiki, tamamına bunu duyurmak bu basın açıklaması ve bilgi notunu biz, tüm ticaret ve sanayi odalarına dağıtıyoruz gönderiyoruz ki, onlarda üyelerinin tamamına kendi iletişim kanalları üzerinden gönderiyorlar ve ilgili olanlar bizi zaten bulacaklardır. İletişim numaralarımızı veriyoruz. Ardında sizin bildiğiniz veyahut da size ulaşanlar olur, ya da Ticaret ve Sanayi Odamıza, gerek belediyemize, gerek buradaki arkadaşlarımıza ulaşanları da, buraya zaten yönlendirmek suretiyle onların zaten hali hazırda ne işler yaptığına da bakmak suretiyle en uygun en iyi yatırımcıyı nasıl buluruz ve bir an önce ve nasıl yatırıma başlatırız ve üretim en kısa sürede nasıl başlar? Bütün buradaki amacımız bu. Önceki tecrübelerimizden biz bunu yaşadık sayın başkanım, yani böyle bismillah dedikten sonra 2 sene sonra, fabrikaların kurulduğunu alt yapının tamamlandığını, sosyal donatıların yapıldığını, yönetim binasıyla, camisiyle ve diğer donatılarıyla yapıldığını gördük. İnşallah burada da bunu yaparız hep birlikte yapacağız. İskilipli gerçekten çok müteşebbis insanlarımız var. İskilipli olup, ülkemizin her yerinde Ankara’da, İstanbul’da, Bursa’da Bolu’da ve benzeri tabi onlardan da mutlaka talepler olacak. Ama bunun haricinde biz tüm yatırımcılara açığız. Dediğimiz gibi katma değeri yüksek ve ihracata dayalı ürünler üretecek olanlar bizim için her zaman öncelikli, bunu özellikle ifade etmek istiyorum.” Dedi.

İSKİLİP’TE ÖNEMLİ ARTILARIMIZ VAR

Açıklamalarını sürdüren Vali Dağlı, “Buradaki amacımız organize sanayi bölgemizin yatırımcılara açılmış olması tabiki. Tabi Çorum ilinde ihracat yapan iyi sektörlerimiz var. İyi girişimcilerimiz var. Çorum Merkezi’nde olanlar var. İlçelerinde ha keza olanlar var. Sungurlu’da biraz Osmancık’ta. İskilipliler genel itibariyle İskilip ilçesinde de olanlar var. Dışarıda olanlarda var ve bu yatırımcılarımıza çok önemli bir fırsatı biz sunmuş oluyoruz hep birlikte. Tabi 4 OSB’miz, yine sanayi sitelerimiz, teknoparkımız, Ar-ge merkezlerimiz, makine ve imalat teknolojileri alanında ihtisaslaşan üniversitemiz, dünya sıralamasında ilklere giren büyük firmalar, çünkü özellikle makine metal anlamında, un fabrikaları anlamında önemli bir tesislerimiz var bunları biliyoruz. İhracat sıralamalarında ilklerde olan işletmelerimiz var. Genç yetenekli kalifiye iş gücümüz var. Buna da inanıyoruz. Bu manada Karadeniz Bölgesi’nde önemli olduğumuzu düşünüyoruz Çorum sanayicileri olarak ve İskilip sınırları içeresinde yine 75 hektarlık alanda yeni OSB’mizi bugün sizlerle birlikte yatırımcılarımıza açmış oluyoruz değerli arkadaşlar. Tabi burası Ankara yolu üzerinde bu bir avantaj, İskilip şehir mesafesine 8 km uzaklıkta. Yine Merzifon Havalimanına baktığımızda 118 km uzaklıkta, Ankara Esenboğa Havalimanına ha keza aynı güzergahta, Çankırı demiryolu hattına 80 km uzaklıkta. Limanla ilgili bir taşıma söz konusu olduğunda Samsun Limanına yakınlığı, ham maddeye kolay ulaşım. Özellikle ağaç endüstrisi bağlamında düşündüğümüzde ham maddeye kolay ulaşma imkanları var ve geçmişten gelen bir sanayi kültürü var İskilip ilçemizde bunlar da hem ahşap ürünleri bağlamında hem deri ürünleri bağlamında başta olmak üzere bir sanayi kültürü var. İskilipli olup da dışarıda makine imalat endüstrisinde ihtisaslaşan sanayicilerimiz de var. Bunlar da bizim için önemli artılar. Tabi teşvik kapsamındayız. Bu bizim için önemli teşvik bölgesinde olmamızın ayrı bir önemi var.” Şeklinde konuştu.

İSKİLİP OSB’DE YATIRIMCILARA YER TAHSİSİ BEDELSİZ YAPILACAK

İskilip OSB’de Yine plan parselizasyon çalışmalarının da başlamış olduğunu aktaran Vali Dağlı, “Burada yatırımcılarımız bugünden itibaren görüşmelere başlayacağız ve süreci hızlı bir şekilde yürüteceğiz değerli arkadaşlar. Müteşebbis toplantılarımızı zaman zaman yapacağız. Ayrıca yönetim kurulu toplantılarımızı yapacağız. Burada ortak akılla burayı nasıl en kısa zamanda en doğru yatırımcıya tahsis yapabiliriz bunları hep birlikte konuşmuş olacağız. Tabi son zamanların konsepti özellikle dünya bankasının da teşvikleri var bildiğiniz gibi yeşil OSB kurulması son derece önemli, zaten yeşillikler içeresinde bir yer İskilip ilçemiz. Burada da yeşil OSB konseptine uygun şekilde dizayn edeceğiz. Su kaynaklarının doğru kullanılması, yine enerjinin doğru kullanılması adına da bunları hep birlikte çalışarak dizayn etmiş olacağız. Tabi burada ülkemizin yatırım, üretim, istihdam büyüme stratejimiz var. Bunu biliyoruz. İskilip OSB başta olmak üzere de Çorum’daki tüm OSB’lerimiz ve yatırımcılarımızla bu manada bu imkanı sağlamak istiyoruz. Tabi taslak imar planı üzerinden sanayicilerimizin taleplerine uygun olarak biz parsellerimizi ayıracağız değerli arkadaşlar, yani bu hangi sanayicimize ne kadar büyüklükte ve şekilde, şeklide önemli, parsel ihtiyacı var ise ona uygun olarak parsellerimizi oluşturmak suretiyle taslaklarımızı, öntaslak protokolümüzle birlikte tahsisimizi yapacağız ve ardından hızlı bir şekilde süreçler başlamış olacak. Tabi burayla ilgili en çok sorulan ve öğrenilmek istenilen soru şu olabilir başkanım! Burası tabi milli emlaktan aldığımız bir yer üzerine organize sanayi bölgesi tahsis edildiği için burayla ilgili yerle ilgili bir talebimiz yok. Para talebimiz yok. Yani bedelsiz olarak tahsis yapacağız. Sadece Alt yapı katılım bedeli, tabiki o da maliyet ne ise bu da her yerde olduğu gibi alt yapı katılım belgesi ödeyecek. Yani arsaya herhangi bir arsa tahsis bedeli ödenmeyecek. Bu da önemli bir avantaj. Burada teşvik kapsamında olmamız önemli bir avantaj. İnşallah bugünden itibaren ülkemizin her yerindeki sanayicilerimizi İskilip Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmaya davet ediyoruz. Evet hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar. “ şekline açıklamalarda bulundu.

Editör: Leblebi Tv