Son bir yıldır gelir tarifelerine zam yapmayan Çorum Belediyesinin fiyat güncellemesi üzerine çalışma yaptığı ve Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda gündeme getireceği konuşuluyor.

Türkiye genelinde birçok belediye Temmuz ayında gelir tarifelerine yılın ikinci zammını yaptı. Çorum’da gözler ise belediyeye çevrildi.

Muhabirimizin edindiği bilgilere göre Çorum Belediyesi su ve toplu ulaşımda artan maliyetler nedeniyle zarar ediyor. Son bir yılda elektrik başta olmak üzere personel maaşları, akaryakıt, araç, makine, teçhizat ve çeşitli malzeme giderlerinde büyük artışlar yaşandığı ifade edilirken, belediyenin en son 2023 yılı Temmuz ayında yaptığı fiyat güncellemesi artan maliyetlerin altında kaldığı söyleniyor.

Su Tüketimimiz Son 5 Yılın Rekor Seviyesinde (6)

SUDA MALİYET 250, GELİR 15 MİLYON

Çorum Belediyesinin 2024 yılında su giderleri için ön gördüğü maliyet 250 milyon TL’nin üzerinde. Ön görülen su geliri yaklaşık 15 milyon TL’de kalıyor.

2023 yılına bakıldığında 9 TL olan suyun metreküp maliyeti, 2024 yılında yüzde 100 artışla 18 lirayı buldu. Buna karşılık belediye su faturalarında bir metreküp su tüketim bedelini olarak 9 lira olarak belirledi.

Diğer illere bakıldığında bir metreküp su bedeli Samsun ve Konya’da 23 TL, Kastamonu’da 10 TL, Kayseri’de 17 TL, Antalya’da 26 TL, İzmir’de 33 TL, Ankara’da 24 TL, İstanbul’da 23 TL. 

Toplu ulaşım da benzer durumda. Çorum’da 9.75 TL olan tam abonman ücreti Amasya’da 14 TL, Samsun 14 TL, Çankırı 10 TL, Tokat 12,5 TL, Yozgat 12 TL, Ankara 18 TL, Kastamonu 14 TL, Giresun 14 TL, Gümüşhane 15 TL, Edirne’de 23 TL.

Dsc 2148 2400X1599 LargeMALİ DİSİPLİN NE OLACAK?

Vekillerin Emekli İçin İstediği Zam Oranı AK Parti'yi Karıştırdı Vekillerin Emekli İçin İstediği Zam Oranı AK Parti'yi Karıştırdı

Çorum Belediyesinin gelir tarifelerindeki bu durumun mali disiplini ne ölçüde etkileyeceği merak konusu.

Ayrıca belediye, yine edindiğimiz bilgilere göre mali disiplinden de taviz vermek istemiyor. Belediyenin Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda yeni gelir tarifesini gündeme getirebileceği ifade ediliyor.

Öte yandan Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısı’nın 8 Temmuz Pazartesi günü yapılması planlanıyor.

Muhabir: Haber Merkezi