Alaca’da Hasat Dönemi Başladı Alaca’da Hasat Dönemi Başladı

“Uygarlığın İzinde Kültür ve Sanat Buluşmaları” kapsamında devam eden projede bu sene ilk konuğumuz Çorum Toprak Sanayi Ortaokulu oldu.     

2011 yılından itibaren Çorum Müzesi bünyesinde bulunan ve dünyadaki tek “Yatılı Müze Eğitim Atölyesi” olan “Çorum Müze Çocuk Eğitim Atölyesi” yeni konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Çorum Valiliği bünyesinde, İl kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün himayesinde düzenlenen "Uygarlığın İzinde Kültür ve Sanat Buluşmaları" projesi kapsamında 14.02.2024 tarihinde Çorum Toprak Sanayi Ortaokulu konuğumuz oldu ve öğrencilere Müze Uzmanları Arkeolog Özge Eren, Arkeolog Burcu Çorapçı ve Müze Araştırmacısı Çiğdem Acar refakat ederek eğitim verdi.

2011 yılından bugüne değin Çorum Müze Müdürlüğünce gerek il içinden gerekse il dışından her yaş grubuna eğitim verilirken, Müze uzmanları eşliğinde müze gezileri yapılarak müze tanıtı gerçekleştiriliyor.  Atölye içinde yer alan Hitit Evinde buğday öğüttürülüp Hititler anlatılmakta, her yaş grubuna göre boyama, kil heykel, kil tablet, çini, Hitit kıyafetleri gibi birçok etkinlik yapılyor. Aynı zamanda çocuklara müze bahçesinde drama eğitimleri verilerek, kazı havuzlarında arkeoloji bilimi tanıtılırken “minik arkeolog” belgesi veriliyor.

Editör: Leblebi Tv