YEDAM, tütün, alkol, madde, teknoloji, kumar bağımlılarına ve yakınlarına, ücretsiz psikolojik ve sosyal hizmet desteği veriyor.

YEDAM, Bağımlı ya da bağımlılık yapan madde kullanan kişilerin ihtiyaçlarını belirleyerek psikolojik ve sosyal destek ile hayata tekrar kazandırılması konusunda destek vermeyi, tütün-alkol-madde-teknoloji-kumar bağımlısı veya tütün-alkol-madde-teknoloji-kumar kullanımını sorun olarak gören kişilerin kurtulmalarına ve uzman desteği ile temiz bir yaşam sürmelerini desteklemeyi amaçlıyor.

Bağımlılık konusunda ücretsiz ve ayaktan danışmanlık hizmeti vererek; tütün-alkol-madde- internet kullanan, kumar bağımlılığı olan kişinin bağımlılık düzeyini saptıyor; tütün-alkol-madde kullanımını, kumar oynama davranışını bırakması konusunda kişiye yardımcı oluyor ve tekrar tütün-alkol-madde kullanmaya, kumar oynamamaya başlamamak için yöntemler öğretiliyor.

Yeşilay Danışmanlık Merkezleri'nde bulunan YEDAM Atölye, bir ayaktan rehabilitasyon merkezi olarak, YEDAM kapsamında hizmet alan riski yüksek grupların, psikososyal düzeyde belirli bir erişime ulaşabilmesi için sosyal uyum ve iş becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Kurulan atölyedeki kursların branşları; danışanların kültürü, yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda belirleniyor ve tekrar kullanmayı önleme ve iyileşme grup çalışmaları düzenlenmesi ve atölye çalışma alanlarının oluşturulması ile sosyal hayata katılımları artırılıyor. Bu doğrultuda resim atölyeleri, el sanatları atölyeleri, mutfak atölyeleri, spor atölyeleri, grafik tasarım atölyeleri ve bitki atölyeleri düzenleniyor.

Danışanın boş zamanlarını zevklerine uygun etkinliklerle değerlendirmelerini ve riskli ortamlardan uzak durmalarını sağlayarak, danışanın ruhsal sorunlarını azaltmayı ve kişisel özelliklerini geliştirerek, tekrar madde kullanma ihtimallerini azaltmak hedefleniyor. Danışanın sosyal ve yaşamsal becerilerini geliştirir, böylece topluma uyum sağlamasına yardım etmeyi hedefleyen bu atölyelerin bir yenisini de yarın AHL AVM’de 13.30’ da düzenlenecek.

Çorum YEDAM tarafından yarın düzenlenecek Şube faaliyetleri ve renklerini yeniden kazanan danışanların emekleriyle ortaya çıkan eserlerin sergileneceği atölyeye tüm Çorum halkı davet edilirken, eserlerin hikayelerinin deneyimlenmesi istendi.

Barajdaki Balık Ölümleri Vatandaşları Korkuttu Barajdaki Balık Ölümleri Vatandaşları Korkuttu

Editör: Leblebi Tv