Vali Doç Dr. Zülkif Dağlı Başkanlığı’nda merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,7 ve merkez üssü Elbistan olan 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yıldönümünde, bu sabah saat 4.17’de GAMER Toplantı Salonunda İl Afet Planında yer alan tüm çalışma gruplarının yetkilileri ile bir araya gelerek, meydana gelen depremler sebebiyle 1 yıl içerisinde ilimizde yapılan çalışmaların değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirildi.

06 Şubat depremlerinin ilk gününde itibaren yaraların bir an önce sarılması amacıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da de 1 yıl içerisinde yoğun çalışmalar gerçekleştirildiğini açıklayan Vali Dağlı, “06 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında 4. seviye olarak ilan edilmiş olup, ilimiz afet yönetim merkezinde il afet müdahale planındaki tüm çalışma grupları toplanarak çalışmaya başlandı.

Depremin yaralarının sarılması ve depremden zarar gören vatandaşların barınma, beslenme ve diğer ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanabilmesi amacıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızla afet yönetim merkezi ile sürekli iletişim halinde olarak; Afet bölgesinden alınan bilgiler ışığında; iş makinası, araç, personel, insani yardım malzemesi gibi ihtiyaçlar öncelikle kamu kurumlarından, il ve ilçe belediyelerinden karşılanmak üzere İl AFAD Merkezi tarafından koordine edilerek depremden etkilenen bölgelere ulaştırıldı.

Depremin ilk saatlerinden itibaren başta Kahramanmaraş ili Afşin ilçesi olmak üzere arama kurtarma çalışmaları ve saha koordinasyonunda görev yapmak amacıyla 30 AFAD personeli 126 AFAD gönüllüsünden oluşan toplam 156 kişilik ekip sevk edildi.

Çorum ve 13 ilçemiz kamu kurum ve kuruluşları, deprem bölgesinde arama kurtarma, insani yardım ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarında toplam 2.759 personel ve 940 iş makinesi ve araç ile destek verdi.

Depreme ilişkin ilimiz 112 Acil Çağrı Merkezine ilk 5 gün içinde 1.500’ün üzerinde çağrı karşılanarak, 300 ihbar ve vaka kaydedildi. İlgili illerde görevli koordinasyon birimine yönlendirilerek gerekli müdahalenin yapılması sağlandı.

Ohal sebebiyle depremden etkilenen bölgelere sivil araç giriş yasağı getirilmesi üzerine Çorum’dan deprem bölgesine, yardım amaçlı gitmek isteyen 228 müracaat olmuş olup; toplam 317 araca İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından izin belgesi verildi.

Deprem bölgesinden Çorum’a 9.302 afetzede vatandaş geldi. Gelen afetzedeler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait kredi ve yurtlar kurumu öğrenci yurtlarına, Milli Eğitime bağlı öğrenci yurtlarına, misafirhanelere, otellere ve Çorum’daki konutlara yerleştirildi.

Halen Çorum’da afetzedelerden; ilçelerde 717, il merkezinde ise 1.946 vatandaş olmak üzere toplam 2.663 afetzede misafir ediliyor. Afetzede vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları Afad Müdürlüğü ve ilgili kurumlarca yakından takip ediliyor.

Çorum il Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda, Çorum Belediyesi tarafından ilimize gelen depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hayırsever vatandaşlarımızın yaptığı bağışlarla ticaret ve sanayi odası fuar alanında hayır çarşısı kuruldu.

Çorum’a gelen 388 afetzede ailenin su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerini ücretsiz yaptırabilmeleri için kayıt altına alınarak ilgili kurumlara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yönlendirilmiş ve işlemleri yapıldı.

Afet bölgesinden ilimize kendi imkanları ile gelen ve seçim, sınav, kesin dönüş gibi sebeplerle Çorum’da deprem bölgesine dönen 442 afetzede aile için toplam 707.665,00 TL yol yardımı ödemesi yapıldı.  

Milletvekili Tahtasız; ‘’Çorumlular Hızlı Trene Ne Zaman Binecek?’’ Milletvekili Tahtasız; ‘’Çorumlular Hızlı Trene Ne Zaman Binecek?’’

Kurumlardan alınan bilgiler ışığında, deprem bölgesine ilimiz kamu kurum kuruluşlarından  77.417.134,00 TL, ilçe belediyelerinden 14.310.923,00 TL, Çorum Kızılay ve diğer sivil toplum kuruluşlarından 2.856.737 TL olmak üzere toplam 94.584.794,00 TL ödenek harcanmış olup ayrıca çok miktarda temel gıda ve temizlik malzemeleri, yakacak, kıyafet, hijyen malzemesi vb. yardımı yapıldı. yaklaşık 4 ay boyunca merkez ve ilçe belediyeleri ve STK’lar tarafından günlük 6.000 kişilik sıcak yemek hizmeti verildi.” dedi.

Editör: Leblebi Tv