URAP Türkiye 2023-2024 sıralaması açıklandı. Buna göre; Hitit Üniversitesi, 188 üniversitenin yer aldığı tüm üniversiteler sıralamasında 80’inci sıraya yerleşti.

URAP NEDİR?

Her yıl Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını toplumsal bir hizmet olarak yapan kar amacı gütmeyen URAP, Türkiye ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralamak için bilimsel üretkenliğin sayı ve kalitesini belirleyen göstergeler olan makale ve atıflara dayalı bir sistem kullanmaktadır.

İŞTE 2019 YILINA GÖRE AÇIKLANAN TABLODA GERİLEME SÜRDÜ

URAP Türkiye 2023-2024 sıralamasına göre; Hitit Üniversitesi 2019 yılına göre tüm üniversitelerde 24 sıra, devlet üniversiteleri içinde 19 sıra, tıp fakültesi olan üniversiteler sıralamasında 12 sıra ve 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler sıralamasında 17 sıra geriledi.

REKTÖR KRİTER DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLAMIŞTI

Hatırlanacağı üzere Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, basına yaptığı açıklamalarda üniversitenin URAP’ta 2022 yılında yaşadığı düşüşü kriter değişikliklerine bağlamıştı.

Ancak bu seneki sonuçlar geçen sene ile karşılaştırıldığında Hitit Üniversitesi’nde düşüşün devam ettiği gözler önüne serildi.

GEÇEN SENEYE GÖRE DE DÜŞÜŞ SÜRDÜ

Hitit Üniversitesi geçen seneye göre tüm üniversite sıralamasında 4 sıra gerileyerek 76’ıncı sıradan 80’inci sıraya, devlet üniversitelerinde iki sıra düşerek 62’den 64’e, 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında ise 4 sıra düşerek 23’ten 27’ye geriledi.

TIP FAKÜLTESİ YÜKSELDİ

Tıp Fakültesi 2019 yılına göre düşüş göstermiş olsa da Tıp Fakültesi olan üniversiteler kategorisinde bir sıra yükseldi.

TORPİLLİ REKTÖR SAYESİNDE GERİLEME SÜRÜYOR

Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk döneminde üniversitenin istatistiklerde gerileme süreci devam ediyor.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un torpiliyle rektörlük koltuğunda oturduğu bilinen Rektör Osman’ın üniversitenin başarı durumunu önemsememesi yine yanıltmadı.

TORPİLLİ BÜROKRAT İSTEMİYORUZ

Çorumlu vatandaşlar her yıl tüm istatistiklerde Hitit Üniversitesi’nin başarı seviyesinin gerilemesine sert tepki göstererek, liyakatsiz kişilerin makam işgal etmemesi gerektiğine değindi.

Hitit Üniversitesi’nin istatistiklerde gerilemesine neden olan Rektör Osman’ın Çorum’a ve üniversiteye ne garezinin olduğunu soran vatandaşlar, şehri geliştirmesi gereken üniversitenin gerilemesi için ne gibi özel çalışmalar yapıldığını dile getirerek, Çorum’da Rektör Osman gibi liyakatsiz, torpille gelen bürokrat istemediklerini ifade etti.

Protokol etkinliklerine katılmak ve Ankara'da meclis ziyaretleriyle birlikte bürokratlarıda sürekli ziyaret ederek üniversite ile ilgilenmeye fırsat bulamayan Rektör Osman’ın üniversiteyi hiç düşünmeyerek kime ve neye hizmet ettiğini soran vatandaşlar, üniversitede de ciddi sorunların olduğunu ama kimsenin ilgilenmediğinin altını çizdi.

Vatandaşın "Halk Ekmek" Çilesi! Vatandaşın "Halk Ekmek" Çilesi!

SAHTE KİMLİKLERLE HİTİT ÜNİVERSİTESİ KAMPÜSLERİNE Mİ GİRİLİYOR?

Hitit Üniversitesi’nin ciddi sorunları olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, üniversite kampüslerine sahte kimliklerle girildiğini aktararak, öğrencilerin ailelerinin çocuklarını güven içeresinde okuması için Hitit Üniversitesi’ne gönderdiğini, ancak Rektör Osman döneminde bunların umursanmadığını belirterek, üniversiteye sahte kimliklerle giren kişilerce uyuşturucu madde sokulduğunu iddia etti.

Rektör Osman’ın kampüslerdeki sorunların çözülmesini isteyen öğrencilere kibirli ve aşağılayıcı tavır sergilediği de iddialara yansırken üniversite öğrencilerinin bu duruma tepki gösterdiği gelen bilgiler arasında yerini aldı.

HİTİT ÜNİVERSİTESİ’NİN ERİMESİNE GÖNLÜNÜZ RAZI GELİYOR MU?

Hitit Üniversitesi’nde Rektör Osman’ın kantindeki çay ücretleri ve simit ile poğaça fiyatlarına kadar sıkıntı çıkmasına izin verdiğini aktaran vatandaşlar, Rektör Osman’a not ortalamasını sordu.

Kantin fiyatlarından bihaber olan ya da bilinçli davranan Rektör Osman’ın rektörlük maaşı, hastaneden ve döner sermayeden hatta birkaç yerden daha gelir elde ettiği ile ilgili iddiaların gündeme geldiğini belirten vatandaşlar, Çorumlu Bürokratlara ve siyasilere ve vekillere Hitit Üniversitesi’nin Rektör Osman yüzünden erimesine gönüllerinin razı gelip gelmediğini sordu.