EĞİTİMCİYE ŞİDDET TAHAMMÜL SINIRLARINI AŞTI

Protestoya katılan Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz Aydın,”Ne hazindir ki yaşadığımız bu olay, eğitimciye, öğretmene karşı şiddetin ne ilk örneğidir ve korkumuz odur ki ne de son örneği olacaktır. Eğitimciye yönelen şiddetin vaka-i adiyeden bir hale geldiği bir dönemdeyiz. Eğitimciye şiddet tahammül sınırlarını aşmış; bir iş güvenliği sorununa dönüşmüştür.

OKULDA ŞİDDET AİLELERE VE ÖĞRENCİLERE DE YANSIYOR

Hemen her yıl okulların açılmasıyla başlayan ve artarak devam eden şiddet olaylarının neredeyse günlük hayatın bir parçası haline gelmiş olması, sıradanlaşması maalesef acı bir realite olarak bizi endişelendirmektedir. Şiddetin fiziki ve psikolojik hasarı sadece maruz kalan eğitimcinin hayatını etkilemekle sınırlı kalmamakta, başta ailelerine ve öğrencilere olumsuz yansımalarıyla eğitim düzenini de etkilemektedir.

ŞİDDETE DAYANAN CEHALETİ ORTADAN KALDIRMALIYIZ

Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır. Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız. Eğitimciler, yaptıkları işin onur, önem ve ağırlığına uygun hayat ve çalışma şartları sağlanmadığı gibi, her türlü şiddet ve saldırılar karşısında savunmasız, korumasız bırakılmışlardır. Yaşanan yanlışlığın kuşkusuz sosyolojik, psikolojik, kültürel, idari birçok sebep ve açıklaması vardır. Bütün bu üzücü, travmatik olayların sebebi derinlemesine araştırılmalı, tahlil edilmeli, sonuçlar çıkarılmalı, çareler üretilmelidir.” dedi.

ATILGAN, “SALDIRGANLAR UCUNDA KİLİT OLAN ZİNCİRLERLE HAZIRLIKLI GELMİŞ”

Solmaz, “Toplumları Bir Arada Tutan Değerlerimize Sahip Çıkalım” Solmaz, “Toplumları Bir Arada Tutan Değerlerimize Sahip Çıkalım”

Irak uyruklu 2 saldırgan velinin zincirlerle darp ettiği Okul Müdürü Hacı Ömer Atılgan ise, “Dün öğrencimiz, bize saldıran velinin çocuğu koridorda düştü. Ambulans çağırdık. İşte aileyi aradı müdür yardımcısı arkadaş, ona söyledi ki gelin işte çocuğunuzu hastaneye gönderiyoruz. O da gelemeyeceğini söyledi. Biz de bir öğretmen arkadaşımızı ambulansa bindirdik. Öğrencimizi hastaneye gönderdik. Hastanede işte gerekli tetkik ve tedavi yapıldı. Ama o arada veli yanında birisiyle artık kim olmadığını bilmediğim birisiyle odama geldi. Odamda işte küfür etmeye işte hakaret etmeye falan başladılar. Sonra hizmetli arkadaşımız ve güvenlikçi arkadaşımız odadaydı onlara saldıracaklar ben de tekrar şey yapınca cebinde kocaman bir zincir, hazırlıklı gelmiş. Ucunda kocaman bir kilit mevcut. Onunla bize sallamaya vurmaya başladı. İşte biz de kendimizi koruduk. İşte koridorda bir itiş kakış sonra da kaçtılar. İşte olay bizi hastaneye götürdüler. Sonra da olay emniyete intikal etti. Burada bulunan bütün sendika temsilcilerine bütün sendikalara, üyelere arkadaşlarıma hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum katılımlarından dolayı. Yanımızda olmaları eğitim çalışanlarının bu şekilde birbirine kenetlenip bir arada olmaları hani güzel bir duygu. Herkese de ayrıca da teşekkür ediyorum. Şikayetçi de oldum. Adli işlemler veya emniyet tarafından gerekli işlemler devam ettiriliyor.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Muhabir: Haber Merkezi