Teslim Köyü Doluya Teslim Oldu, Tarım Arazileri Zarar Gördü Teslim Köyü Doluya Teslim Oldu, Tarım Arazileri Zarar Gördü

Çorum’da mahalle muhtar adayları birçok noktada, elektrik direklerine, elektrik panolarına, Türk Telekom panolarına ve otobüs duraklarına kendi afişlerini izin almadan rastgele yapıştırarak çevre kirliliği oluşturmasına vatandaşlardan sert tepki geldi.

MUHTARLIĞI KÖPRÜ OLARAK GÖREN ADAY OLDU

Görev yapan muhtarlarının mahalle sorunlarını, halkın taleplerini, mahallesinde yaşayan ekonomik durumu iyi olmayan düşük gelirli, yardıma muhtaç olan, hastası olan, engelli bakım aylığı bağlanması gereken aileleri bilen, tanıyan, yaşlı vatandaşların evlerinin bakım hizmetlerinin belediye ile iş birliği yaparak talepleri ileten, vatandaşların mahallelerdeki sorunlarını ve ihtiyaçlarını gidermesi için arada köprü olarak görev yaptığını bilen kişiler muhtarlığa aday oldu.

ÇORUMDA MUHTAR ADAYLIKLARINDA PATLAMA YAŞANIYOR

Mahalle muhtarlarına sağlanan sosyal, ekonomik, kültürel statüye ek olarak yaklaşan 31 Mart tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde Çorum’da mahalle muhtar adaylıklarında adeta patlama yaşandı.

VATANDAŞ MUHTARININ KENDİ DERDİYLE DERTLENMESİNİ İSTİYOR

Vatandaşlar seçecekleri mahalle muhtarının kendi dertleriyle dertlenmesini, hizmet etmesini, mahallelerinde yaşanan kaldırım, yol, alt yapı, kanalizasyon, dere ıslahı, en önemlisi de güvenliğin sağlanması noktasında devlet kurumlarıyla vatandaş arasında köprü olmasını ve alt yapı, üst yapı, güvenlik, ekonomik konularında çalışma yapmasını bekliyor.

MUHTARLIK KAZANÇ KAPISI HALİNE Mİ GETİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

31 Mart tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde Çorum’da çığ gibi adeta mantar gibi muhtar adayının olmasına da vatandaş tepki gösterdi. Muhtarlara sağlanan imkanların suistimal edilebileceğinden endişe eden vatandaşlar, bu yıl bu kadar çok muhtar adayı çıkmasının sebebinin, muhtarlık maaşı, BAĞ-KUR ve taşıma ruhsatlı silah gibi sebeplerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını sordu. Muhtarlığın rant kapısı haline dönüştürülmek istendiğinden dert yanan vatandaşlar, muhtarlığın amacının hizmet etmek mi yoksa kazanç kapısı haline dönüştürmek mi olduğunu merak ettiklerini dile getirdi.

RUHSATLI SİLAH ALABİLMEK ADINA MUHTAR ADAYI OLANLAR VAR

Bazı muhtar adaylarının sırf ruhsatlı silah alabilmek adına aday olduklarının altını çizen vatandaşlar, bu korkunç durum hakkında duyum aldıklarını, normal vatandaşlara uygulanan ruhsatlı silah alma şart ve prosedürlerinin, kanuni olarak muhtarlara da uygulanmasını beklediklerini ifade etti. Muhtarlığı kazananların hiçbir vergi ödemeden beş yıl boyunca taşıma ruhsatlı silah hakkı elde ettiğini vurgulayan vatandaşlar, muhtarın görevi bitse bile bu ruhsatın süresinin bir türlü dolmamasının anlamsız olduğunu kaydetti.

MUHTAR ADAYLARI HUSUMETİ TETİKLİYOR

Mahalle muhtar adaylarının afişlerini rast gele astıkları direkler, panolar, otobüs duraklarının çevre kirliliğinden geçilmediğini aktaran vatandaşlar, bu da yetmezmiş gibi muhtar adaylarının birbirlerinin afişlerinin üzerine afiş yapıştırarak, gerginliğe neden olduklarını belirtti. Bu nedenle muhtar adayları arasında önemli bir husumet oluşabileceğini de sözlerine ekleyen vatandaşlar, bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

MUHTARLIK DA STANDARDA BAĞLANSIN

Hal böyleyken muhtarlığa aday olan kişilerde hangi şartların arandığını, muhtarlığa aday olan kişilerden ne gibi belgeler istendiğini merak ettiklerini beyan eden vatandaşlar, rastgele herkesin muhtar adayı olmasının yetkililerce önüne geçilip geçilmeyeceğini ifade ederek, muhtarlığın bir standardının olması gerektiğini savundu.

Editör: Leblebi Tv