Ambulans Krizi Diyaliz Hastasını Vurdu Ambulans Krizi Diyaliz Hastasını Vurdu

MEMUR EMEKLİLERİ TÜRKİYE’NİN EN MAĞDUR KESİMİ

Basın açıklamasını gerçekleştiren Türkiye Kamu-Sen Çorum Şube Başkanı Selim Aydın, memur emeklilerinin ülkenin en mağdur kesimi olduğuna değindi. Açıklamalarını sürdüren Aydın, “Memur emeklileri ülkemizin en mağdur kesimidir. Memurlarımızın hem emekli aylığına sayılmayan ödemeler nedeniyle maaşları ve emekli ikramiyeleri son derece düşük hesaplanmakta hem de ifa ettikleri görev ve aylıkları ile de emekli aylıkları arasındaki ilişki tamamen kopmuş durumdadır.” Dedi.

MEMURUN ÇALIŞIRKEN VE EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ALDIĞI MAAŞ ARASINDA BAĞLANTI KALMADI

Açıklamalarında “Bir memurun emekli maaşı ile çalışırken yaptığı görev sırasında aldığı maaş ve ödediği primin hiçbir bağlantısı kalmamıştır. Çalışırken bir işçi ile aynı maaşı alan bir memur emekli olduğunda işçiden yarı yarıya daha az emekli maaşı almaktadır. Hal böyleyken bir de 5510 sayılı kanunun getirdiği olumsuzluklar memurlarımızı mağdur etmektedir.” Şeklinde konuştu.  

ÇİFTE STANDART MUTLAKA GİDERİLMELİ

Sözlerine devam eden Aydın, “2008 yılının ekim ayından önce göreve başlayan bir memurla bu tarihten sonra göreve başlayan memurun sosyal güvenlik ve emeklilik hakları aynı değildir. 2008 sonrasında göreve başlayan memur daha fazla prim ödemekte ama bu tarihten önce göreve başlayan memurdan daha az emekli maaşına hak kazanmaktadır. Ayrıca en düşük emekli aylığı miktarı da 2008 öncesi ve sonrasında göreve başlayanlar için farklı hesaplanmaktadır. Bu durum kanun önünde eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığı gibi sosyal devlet anlayışına da uygun değildir. Bu nedenle hükümetimizin emekli yılı olarak ilan ettiği 2024 yılında 5510 sayılı kanundan kaynaklı bu çifte standardın da mutlaka giderilmesi en büyük beklentimizdir. “ Şeklinde açıklamalarda bulundu.