9 Mayıs’ta maden ocağı önünde direnişlerini sürdüren isten çıkarılan 88 işçiden 84’ü taleplerinin kabul edilmesi için yerin 100 metre altına girerek eylemlerine burada devam edeceklerini duyurdu.

İşçilerin yeraltında eylemlerine devam ederken, destek olmak için maden ocağına gelen aileleri ise jandarma tarafından içeriye alınmadı.

Çıplak ücret haricinde hiçbir yan hak verilmeyen işçiler yol, yemek ve bazı sosyal haklar için 2023 Aralık ayında DİSK/ Dev Maden-Sen’e üye oldu.

Sendikanın Şubat ayında Çalışma Bakanlığından yetki belgesi alması sonrası patron Hacettepe Üniversitesinin hazırladığını iddia ettiği raporla madenin riskli olduğunu söyleyerek işçileri ücretsiz izne çıkardı.

Alpagut Linyit Kömür İşletmeleri Maden Ocağı’na girmeden önce toplanan işçiler, “Sendikalı olduğumuz için bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Yılmıyoruz. Bu ocak bizim ekmeğimiz, aşımız, evimiz yuvamız, sonuna kadar da direnip hakkımızı alacağız” dedi. 

Dodurga'da Arpa Hasadı Başladı Dodurga'da Arpa Hasadı Başladı

Devrimci Maden Sendikası Temsilcisi ise,”Devrimci Maden Sendikası sonuna kadar arkanızda. Siz ekmeğinize aşınıza sahip çıkıyorsunuz. Sizler ocağınız kapanmasın ekmek kapınız kapanmasın diye uğraşıyorsunuz. Patronun onca yaptığı oyuna rağmen sizler kendi ekmeğiniz için uğraşıyorsunuz. Dev Maden-Sen sonuna kadar arkanızda helal olsun size arkadaşlar” şeklinde konuştu.

“TALEPLERİMİZ KABUL EDİLENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

İşçilerden Hakkı Kılıç ise, “ODAŞ Yel Enerji’ye bağlı Dodurga-Alpagut Maden Ocağındayız. Bugün 13. Gün. İşveren bizi 6 ay süreyle izne çıkarma ve ocağı kapatma niyetinde. Bizde bugün 13 gündür burada arkadaşlarla direniyoruz. Sesimizi çok duyan yok. Biz burada azız ama Türkiye çok. Sesimizin duyulması için herkese sesleniyoruz. Bizi duyun artık. İşveren türlü hilelerle bizi uğraşıyor bizimle. Sizi işte ahlaksızlıktan işten atarım bundan işten atarım ama biz yılmıyoruz. Sonuna kadar buradayız. Ekmeğimiz için aşımız için her şeyimiz için sendikayla birlikte buradayız. Hiçbir yere gitmiyoruz.” Dedi.

Editör: Ahmet Temelci