Başkan Aşgın, Güney Kore’de İki Önemli Protokole İmza Attı Başkan Aşgın, Güney Kore’de İki Önemli Protokole İmza Attı

Hitit Üniversitesi’nin Senato Ekibi toplanarak açık cezaevinde hükümlü ve mahkum olarak bulunan kişilerin örgün eğitime katılamayacakları ve bu kişilerin eğitimlerini dondurma ya da mahkumiyetleri bittikten sonra kaldıkları yerden devam edebileceği yönde karar çıkarttı.

Yasal olarak kendilerine tanınmış üniversitedeki eğitim hakları elinden alınan açık cezaevi mahkumları, Hitit Üniversitesi’ne elini kolunu sallayarak sahte kimliklerle güncel hayatta birçok kişinin girdiğini aktararak, ailelerin çocuklarını okuması için Çorum’a gönderdiklerini Hitit Üniversitesi’nde ise böyle skandal yaşandığını dile getirdi.

HİTİT ÜNİVERSİTESİ SENATOSU AÇIK CEZAEVİ MAHKUMLARININ EĞİTİM HAKKINI ELİNDEN ALDI

Açık cezaevi mahkumları yasal olarak anayasanın kendilerine tanımış olduğu örgün eğitim hakkının lise üniversite ve benzeri okullarda kullanabilecekken Hitit Üniversitesi Senatosu’nun bu hakkı ellerinden almaya haklarının olmadığını kaydetti.

Cezaevinde öğrenci olarak üniversiteye gelen resmi kimlikleri ve kayıtları olan kişilerin ne gibi bir tehdit oluşturduğunu da soran açık cezaevi mahkumları, basına geçtiğimiz günlerde yansıyan haberlerden sonra mı böyle bir karar alındığını merak ettiklerini dile getirdi.

Senatonun neye ve hangi kanuna dayanarak böyle bir karar aldığını kamuoyuna açıklamasını isteyen açık cezaevi mahkumları, eğitimlerini sürdürmek istediklerini ifade etti.

REKTÖR VE SENATO KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPMALI

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ve Senatoya şu sorunun da yöneltilmesi gerektiğini belirten açık cezaevi mahkumları, Üniversiteye elini kolunu sallayarak gelen kişilere neden işlem yapılmadığı, güvenlik görevlilerince yakalanan şahısların neden gönderildiği mutlaka sorgulanmalı diyerek, üniversiteye dışardan giren veya girmeye çalışan kişilerin maksatlarının, düşüncelerinin öğrencilerle arkadaş olmak mı yoksa uyuşturucu madde ve sentetik ecza ilaçları gibi maddelerin üniversiteye girmesi için mi olduğunun araştırma konusu olması gerektiğini vurguladı.

Öğrencilere kötü alışkanlıklara alıştırmak için mi elini kolunu sallayarak bazı şahısların üniversiteye girmeye çalıştığını da sözlerine ekleyen açık cezaevi mahkumları, güvenlik görevlisi arkadaşı olup da içeri giren kişiler ve o güvenlik görevlisi hakkında ne gibi işlemler yapıldığının da açıklanması gereken konular arasında yer aldığını söyledi.