İLAÇ KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ İLAÇ ZAMMI PLANLAMASINDAN GEÇİYOR

İlaç firmalarının gelecek zammı bekledikleri için eczacılara ilaç verilmediğinin altını çizen Eczacılar Odası Başkanı Erol Afacan,"Son günlerde eczanelerde yaşanan ilaç tedarik sorunları ve ilaç zammının 10 gün sonra geçerli olacağına dair duyuru ile birlikte ortaya çıkan mağduriyetler, sağlık sektöründe önemli bir konuyu gündeme getiriyor. Mevcut durumda, ilaç firmalarının ve depoların ilaç tedarikini sınırlamaları, hastaların tedavi süreçlerini olumsuz etkiliyor.

Bu noktada, ilaç zammı uygulamasının farklı bir modele geçilmesi hem eczacıların hem de hastaların yaşadığı zorlukları hafifletebilir. Önerilen modelde, ilaç zammı planlaması, sektördeki tüm paydaşların katılımıyla daha adil ve dengeli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Alternatif bir model önerisi olarak, ilaç zammının daha uzun bir süreçte kademeli olarak uygulanması düşünülebilir. Bu, eczacıların ve depoların ilaç tedarikini daha etkili bir şekilde planlamalarına olanak tanıyarak, ani sıkıntıları önleyebilir. Ayrıca, hastaların ilaçlarına erişiminde yaşanan sorunları minimize edebilir.

Barajdaki Balık Ölümleri Vatandaşları Korkuttu Barajdaki Balık Ölümleri Vatandaşları Korkuttu

60ec653b-d14d-4704-8bbf-3963a9a1bbe8

Editör: Leblebi Tv