Çorum’da Cuma günü yaşanan Şiddetli Yağış, dolu ve Fırtınadan dolayı tarım arazilerinde zarar oluştuğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Çorum Merkez ve Kargı, Sungurlu, Osmancık, Mecitözü, Laçin, Uğurludağ, Ortaköy ilçelerinde 05.07.2024 tarihinde akşam saatlerinde yaşanan şiddetli yağış, dolu ve fırtına sebebi ile tarım arazilerinde hasarlar meydana gelmiştir. Konu hakkında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin; Çorum Merkez ve ilçelerinde Cuma günü akşam saatlerinde yaşanan şiddetli yağış, dolu ve fırtınanın Müdürlüğümüze gelen ihbarlara göre; Kargı ilçesinde 5 köy, Sungurlu İlçesinde 2 köy, Ortaköy İlçesi 3 Köy, Osmancık İlçesinde 6 köy, İl Merkezinde 10 köy, Mecitözü ilçesinde 30 köy, Laçin İlçesinde 2 köy, Uğurludağ ilçesinde 15 köy olmak üzere toplam 74 köyde, henüz hasat edilmemiş hububat alanlarında, soğan, pancar, ayçiçeği, mısır, nohut vb. ürünlerde, sebze ve meyve bahçelerinde ve seralarda zarara neden olduğunu söyledi.

Oluşan zararın hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyleyen İl Müdürü Göktekin; İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik personellerin mesai mefhumu gözetmeksizin tarım alanlarında oluşan zararın hasar tespit çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini, üreticilerin mağdur olmaması için hasar tespit çalışmalarını bir an önce tamamlayıp, oluşturulacak hasar tespit raporunu Bakanlığa ivedi olarak ileteceklerini ifade etti. Hasar tespit çalışmasında TARSİM (Tarım Sigortaları) Bölge Müdürlüğüyle koordineli çalışıldığını ifade eden İl Müdürü; TARSİM Bölge Müdürlüğüne ihbarda bulunan 2169 üreticimizin bulunduğunu, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimizdeki teknik personellerin yanı sıra TARSİM Bölge Müdürlüğüne bağlı ekspertizlerinde sahada olduğunu söyledi.

Çorumlu Obası’nda Gece Yürüyüşü Etkinliği Düzenlenecek Çorumlu Obası’nda Gece Yürüyüşü Etkinliği Düzenlenecek

TARSİM Sigortası yaptıran üreticilerimizin üretim alanlarında meydana gelen zararın tespit edilmesine müteakip, üreticilerimize hasar bedelleri TARSİM tarafından, üreticilerimiz mağdur edilmeden peyderpey ödenecektir diye ifade etti.

İl Müdürü Göktekin Tarım Sigortası yaptırmaları konusunda da üreticilerimize uyarıda bulundu. “Yaşadığımız doğal afet sonrası tarım sigortası yaptırmanın önemini bir kez daha anladık. Üreticilerimize buradan tekrar istirham ediyorum. Tüm üreticilerimiz ürünlerini sigorta yaptırarak hem ürünlerini hem de kazançlarını güvence altına almalıdırlar. Doğal afetlere karşı alınabilecek en büyük önlem Tarım Sigortasıdır. Buradan tüm üreticilerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletirken, afetsiz bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum”. dedi.

Muhabir: Haber Merkezi