Çorum’un 23 Nisan Valisi Ölçüm Oldu Çorum’un 23 Nisan Valisi Ölçüm Oldu

Çorum’da 17 Ocak 2024 tarihinden bu yana şap hastalığı dolayısıyla kapatılan hayvan pazarı 18 Mart 2024 tarihinden itibaren yeniden açılacak.

İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Hayrullah Göktekin; yaptığı açıklamada “İlimizde görülen şap hastalığı dolayısı ile 17 Ocak 2024 tarihinden bu yana kapalı halde bulunan küçükbaş ve büyükbaş hayvan pazarlarımız, şap hastalığının kontrol altına alınmasıyla, İl Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu tarafından alınan kararla 18.03.2024 tarihinden itibaren açılmasına karar verilmiştir.” Dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin; ”Şap veya benzeri bulaşıcı hastalıkların İlimizde tekrar görülmemesi için 1. Dönem şap aşılama kampanyamızın tüm hızıyla devam ettiğini, üreticilerimizin de daha dikkatli olması gerektiğini, Hayvan nakillerinde üreticilerimizin; hayvanların küpeli olması, İl içinde nakledilen büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, iller arasında nakledilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların ise bu belgelerle birlikte veteriner sağlık raporunun olmadan hayvanlarını nakletmemeleri hususlarını belirtti. Bu bağlamda İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gerekli denetimlerin artırılarak titizlikle devam edeceğini söyledi.