AK Parti İl Başkanı olduğu günden bugüne kadar partisi adına olumlu icraatlar yapmak yerine sürekli ulusal medya sitelerinde ve Çorum yerel basınında olumsuz olaylarla gündeme gelen Murat Günay’ın suç duyurusunda bulunduğu Rota Çorum Haber sitesinden Elvan Yılmaz, Leblebi TV Genel Yayın Yönetmeni ve Çorum Basın Derneği Başkanı Erkan Karaca, Gün Medya’dan Güngör Atak ve Çorum Net TV’den Engin Erenler Çorum İl Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade vermek zorunda kaldı.

WhatsApp Image 2024-03-29 at 9.30.33 PM

Madımaklar Toplanmaya Başladı Madımaklar Toplanmaya Başladı

GAZETECİLER: “SUSMAYACAĞIZ”

Gazeteciler Elvan Yılmaz, Erkan Karaca, Güngör Atak ve Engin Erenler, ifade verdikten sonra yaptıkları açıklamada, Murat Günay’a iftira atmadıklarını ellerinde bulunan verilere dayanarak haberlerini yaptıklarını vurgulayarak, “Murat Günay’ın ne yapmak istediğini bilmiyoruz. Kendisine tavsiyemiz, partisi adına çalışarak gündeme gelmek yerine, son bir yıldır olumsuz yönleriyle basında gündeme gelmesi bizim suçumuz değildir. O ne yapıyor veya yaptırmak istiyorsa sadece bizler onu haber yapıyoruz. Ona tavsiyemiz iktidar partisi il başkanı olarak Çorum’a katkı sağlamasıdır. Çorum’a bugüne kadar Murat Günay ne katkı sağlamıştır.

Murat Günay, şayet bizleri susturmak istiyorsa bunu başaramayacaktır. Biz bu kentte ne il başkanları ne siyasiler gördük, şimdi hepsi de yoklar. Ama bizler hala varız buradayız. Murat Günay’ın il başkanı olduğu dönemde AK Parti bugüne kadar 3-4 milletvekili çıkarırken Çorum’da son genel seçimlerde 2 milletvekili çıkarmıştır. Başarısızlığını Çorum basınında çıkarmak yerine, bizce kafasını partisinin bu durumu yönünde yormalıdır.

Biz gazeteciler, diğer meslek gruplarından farklı olarak 4857 sayılı İş Kanunu’na değil, 5187 Sayılı Basın Kanunu’na tâbi olarak çalışıyoruz. Kaynak açıklamama özgürlüğü, basın özgürlüğü, dava açma süreleri ve hazırladıkları haberlerden doğacak hukuki sorumluluklar yine bu kanunda belirtiliyor.

Demek istiyoruz ki, biz ne yaptığımızı biliyoruz. Kimse eleştirilemez değildir. Günay’ın, iktidar partisi il başkanı olması da bunu değiştirmez. Şayet öyle bir düşüncesi varsa yanılıyor” ifadelerini kullandılar.