Çorum’da Ulukavak Mahallesi Osmancık Caddesi No: 248/8 Diriliş Apartmanında kiracı olarak oturan Memduh Çatal, ev sahibi olan Selvi Yılmaz tarafından kendisine gönderilen noter ihtarnamesi ile yıkıldı.

 Evlerinde 5 yıldır oturduklarını ve kiralarını hiç aksatmadan ödediğini aktaran Memduh Çatal, 2.250 TL olan kirasının ev sahibi tarafından bu yıl kendisine çekilen noter ihtarnamesi ile 12.500 TL’ye yükseltilmesini istediklerini söyledi.

Bu Gece Yarısından İtibaren Akaryakıta Zam Geliyor Bu Gece Yarısından İtibaren Akaryakıta Zam Geliyor

photo_2024-01-03_11-52-26 (2)

KİRACILARA DEVLETİMİZ SAHİP ÇIKSIN

Kendisinin Kamu’da çalıştığını dile getiren Çatal, “Aldığım aylık 20 Bin Lira. Ev sahibi şimdiye kadar 2.250 TL ödüyordum. Şuan da 5 yıldır duruyorum. Benimle konuşmadan etmeden ihbarname yollamış. 12.500 lira yapacaksın demiş. Yüzde yüzü arttırsa yine onu tutmaz. Bu fırsattan istifade devletin buna bir el atıp bunu takip etmesini istiyorum. Fırsatçılara el atıp, kiracılara sahip çıkmasını istiyorum. Kiralarımızı devamlı bankaya kira bedeli olarak yatırdık. Her ay hiç geciktirmeden. Bana dediler ki Allah razı olsun ben senin gibi kiracıyı arasam bulamam dediler buna bu açıktan. Devletimizin bu da Selvi Yılmaz öğretmen, bunun kayınpederinden tutmuştum şimdi kendisi halen eğitimci çocukları eğiten birisi fırsattan istifa ederek bunu 12.500 lira yapacaksın diye noter huzurunda kağıt göndermiş. Bende buna itiraz edeceğim. Devletimiz de bu fırsatçılara bu imkanı vermesin. Ben 20 bin lira alırken 12.500 lira buna versem asgari ücretle çalışan nasıl duracak. Kalan 7.500 TL ile nasıl idare edeceğim. Halimiz bu.” Dedi.

photo_2024-01-03_11-52-26

ÖĞRETMEN OLAN EV SAHİBİM BUNU YAPARSA CAHİL NE YAPMAZ

Geçtiğimiz evlerinde yıl 1.300 TL’ye durdurduklarını ifade eden Çatal, “Şubat ayında 2.250 TL yaptım kirayı. Bana dediler ki 5.000 liraya duruyorlar depremde sende vereceksin. Bende dedim veremem onu. Ev aldım çıkacağım zaten dedim. Bana da aynen dedikleri kelime şu cenab-ı Allah verene kadar dur dediler. Durumumuz bu. Benim buna devletin bir el atmasını istiyorum. İlk durduğumda ben burada 800 TL’ye durdum. Ondan sonra devamlı artırdık devletin vermiş olduğu şeyden. Anlaşmamız öyleydi. Ama geçen sene yüzde yüzü de geçtik. Bu senede dedik ki bizim apartmandaki en yüksek kiraya duran kişi 4.500 liraya duruyor şuan da. Bunu 12.500 yapmasına gelip bizimle konuşmadan etmeden bana ihbarname çekmiş. Bizim bu halimiz ne olacak kiracıların? Biz buna bir el atılmasını istiyoruz devletimizden büyüklerimizden. Bir asgari ücreti alan adam durabilir mi? Bir asgari ücret maaşını kira olarak istiyorlar. Sizden ve büyüklerimizden ben yardım istiyoruz. Selvi Yılmaz öğretmen olduğu halde bunu böyle yaparsa kara cahil ne yapmaz. Bize eğitim veren düşünen Selvi Yılmaz bize niye böyle yapıyor. Gelip benimle niye oturmadı. Gelse çayımı kahvemi içse yemeğimi yese yani hiç konuşmadan etmeden bana bu tepkiyi gösterdi. Bu da benim zoruma gitti hakaret etmiş gibi. İstediğim kirayı versem beni evden tahliye edeceğini beyan ediyor. Evimde durursan dur durmazsan çık diyor. Ben şu kış gününde nereden çıkıyım. Yaz günü olsa gider bir şeyler bakar çıkarız.” Şeklinde konuştu.

photo_2024-01-03_11-52-29

ETRAFTA EN YÜKSEK KİRA BEDELİ 4.500 TL

Bu çevrede bu rakamda bir ev kirası duymadığının altını çizen Çatal, “Bizim bu apartmanda en yüksek rakam 4.500 TL. aha biz 6 bin lira verelim. Ama bu ne yapıyor. Yüzde 5’i geçiyor. 5’e katlıyor. Tefecilikten başka bir şey değil bu yapmış olduğu biz devletimizden büyüklerimizden bu fırsatçılara el atmasını istiyoruz. Her zaman arttırıyorlar. Ben geçen sene yüzde yüz arttırdım. Devletin belirlediği oranın dışında arttırdı. Dediler ki bana depremde 5.000 lira kira veriyorlar. Sende bana bunu vereceksin dedi. Sana o kadar kira veremem dedim. Bu kadar kira veriyorum dedim. Ev alacağım. Ev alınca çıkacağım dedim. Ha o zamana kadar kavuşur ha o zamana kadar kavuşmaz. Neyse gerekirse yine onu veririz bir şeyler dedik. Bizle hiç konuşmadan böyle yaptı. Gelse şuraya bir çayımı içse ben böyle böyle yapacağım dese ben anlaşırım hoş karşılarım. Bizde devlet memuruyuz hani. Kara cahil değiliz hani. Bu ilim öğretmenine kara cahil diyorum tek konuşmadı oturmadan “dedi.

photo_2024-01-03_11-52-38

“EVİ KİRALARKEN EV SAHİBİMİN KAYINPEDERİ 12 SENET İMZALATTI”

“İlk yıl evi tuttuğumda senet yaptık 12 tane senedimin birini aldım” diyerek açıklamalarını sürdüren Çatal, “Öbür senetlerimi alamadım. Daha halen de duruyor. Selvi Yılmaz’ın kayınpederinde duruyor. Senetler o zaman 900 liraydı ilk tuttuğumuzda 900’den işte bu hale geldik. Ödediğim halde senetlerim duruyor. Ben birkaç sefer istedim. Veririz ya bir şey olmaz dedi. Duruyor. Senetlerde miktar yazıyor. Yılı da yazıyor. Aydan aya tarihleri yazarak ben elden verecektim bir dükkana bırakacaktık. Dükkandan ben senetleri alacaktım. İlk ayımda ilk tutuğumda dükkana götürdüm. Dükkandan yine senet alamadım. Ondan sonra oğlunun hesap numarasına attık. Devamlı bankadan gönderdik. Senetlerimde duruyor şuan da. Aydan aya kiraya ödemezse diye senet imzalattılar. Bir şey icabı ama bizde ona fırsat vermedik dürüst olduğumuzdan 900 liralık 12 adet senedim var. Ben 5 yıldır durduğum halde daha vermedi senetlerimi. Bende bir iki sefer istedim. Veririz dediler öylelikle duruyor. Ama çıkarken mecbur alacağım. Senedi yapan Necip Yılmaz’dı. Çatalçamın müteahhit onlarla beraber yaptık sözleşmeyi. Senedi yapan ev sahibinin kayınpederi. Kendisi burada yoktu. Kayınpederi bana verdi. Cenab-ı Allah ev verene kadar dur. Ben senden iyi kiracı bulamam dedi. Böylelikle durduk. Ama gelin ki şimdi Selvi Yılmaz bize böyle yapıyor. Ödenmeyen borcum kiramda yok. “ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Editör: Ahmet Temelci