Çorum’da Sivil İnsiyatif Emekliler Platformu tarafından Hürriyet Parkı’nda emekli maaşlarına yönelik eylem düzenlendi.

Bir grup emekli, maaşlarının açlık sınırı altında kalmasına düzenledikleri eylemle tepki gösterdi.

Emekli vatandaşlar adına konuşma yapan Murat Kırçı; emekli olarak şu anda artık ömrünün sonu yaklaşıyor, artık rahat yaşamak istiyorum dedi.

Emekli Murat Kırçı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

EMEKLİ ÇAY OCAĞINA OTURUP ÇAY İÇMEYE PARASI YOK HALE GETİRİLMİŞTİR

Çocuğumun cebindeki harçlığa gözümü dikmek istemiyorum, torunumun kumbarasına gözümü dikmek istemiyorum, çünkü ben emekliyim. Bir emekli yıllarca çalışmış hizmet vermesine rağmen evlatlarını helal rızıkla geçindirmiş; okulları okutmuş, üniversiteler okutmuş ama şu anda maalesef ve maalesef cebinde çay ocağına oturup çay içmeye, simit yemeye parası yok hale getirilmiştir.

EMEKLİLER GÜNÜ 31 MART’TIR

Biz bundan önce de krizler gördük, biz bundan önce de krizler yaşadık bu ülkede. Ama hiçbirinde hiçbir zaman emekli ekmeğe muhtaç edilmemişti arkadaşlar. Şu anda emekliyi düşürmüş oldukları halden ben şahsen şuna çok üzülüyorum değerli kardeşlerim. Gerek Çorum'da olsun, gerek diğer illerde Anadolu illerinde olsun. 22 yıl boyunca şartsız, şurtsuz her şekilde mevcut iktidar desteklendi, hiçbir talepte de bulunulmadı. Ama bu kanun aslında emekliliği şu anda zor duruma düşürmüş. Bu kanun ne zaman çıktı biliyor musunuz arkadaşlar. 2008 yılında çıktı değerli kardeşlerim. 2008 yılında bu Sayın cumhurbaşkanımız, 2024 yılını emekliler yılı ilan etti. Doğrudur. Ben buradan bir emekli, bir vatandaş olarak, Çorum'un yerli ve milli bir evladı olarak, sizlerin kardeşi olarak diyorum ki emekliler Günü 31 Mart'tır. Kimse bu sözümüzü siyaset olarak algılamasın. 22 yıldır tek başına iktidar olan bir iktidar, maalesef emekçisi için, emeklisi için muhtacir olamamıştır.

ARTIK ALDATILMAK İSTEMİYORUZ

Biz dilenci değiliz. Biz çocuk da değiliz, artık aldatılmak istemiyoruz. Kandırılmak istemiyoruz. Biz bu ülkenin emekçisiyiz. Sağ olsunlar lütufta bulundular, 28 Ocak'ta ki yaptığımız eylemden sonra sayın belediye başkanımız buraya bir emekliler lokal açtı. Çay ve kek bedava arkadaşlar bilginiz olsun. Şu anda giden gelen var mı bilmiyorum.

ÜÇ BİN LİRAYA ANCAK HOROZ ALIRIZ

Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer siyasi partilerimizin muhalefet olarak başlatmış oldukları ciddi muhalefet sonucunda biz emekli ikramiyesini aldık. Arkadaşlar hakkı hiç bir zaman yere düşürmemek lazım. Şimdi ilk emekli ikramiyesi aldığımızda biz Kurban Bayramı'nda 750 TL ile kurbanımızı eda edebiliyorduk. Peki değerli kardeşlerim şu anda üç bin lira ile biz acaba Diyanet’ten bir fetva mı alsak ki, yani 6 ve 7 kiloluk horozlar, et horozları kurban edilebilir diye. Çünkü zira şu anda alacağımız 3.000 liraya alabileceğimiz şey bu.

Bu 3.000 lirayı, dilerseniz eğer çok ihtiyaçları varsa biz kendilerini iade etmeye hazır mıyız. Hazırız. O zaman diyoruz ki. Bayram ikramiyeleri senede iki ikramiyeyle biz en az birer maaş olarak talep ediyoruz.

İSRAFIN, YOLSUZLUĞUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Saadet Partisi Çorum Belediye Başkan Adayı Faruk Cıdık ise emekli vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmasında; “Yani bugün emeklimizin aldığı maaş, ev kirasına bile yetemiyor. Onurlu ve haysiyetli yaşamamız için yeterli bir para, yeterli bir bedel değil bu. Bizim hak ettiğimiz yaşamda kesinlikle bu değil yani. Emin olun söyleyecek çok şeyimiz var. Ama başta söylediğim gibi. Şu israfın, yolsuzluğun vefasızlığın önüne geçilsin. Hepimiz huzur ve refah içerisinde yaşayacağız inşallah.” Dedi.

EMEKLİ SADAKA DEĞİL HAKKINI İSTİYOR

Emekli vatandaşlara destek olmak için alana gelen CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız da bir konuşma yaptı.

Narlı Köyünü Şiddetli Yağış Vurdu Narlı Köyünü Şiddetli Yağış Vurdu

Milletvekili Tahtasız konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

Biz diyoruz ki, sen eğer sığınmacıya 45 milyar dolar bulabiliyorsan, sen beşli çetenin vergi borçlarını silebiliyorsan, sen saraya günlük 30 milyon lira para harcayabiliyorsan bu emekli sadaka değil hakkını istiyor. Hakkını. Bakın diyorlar ki eskiden kuyruk vardı. Evet kuyruk vardı. Niye kuyruk vardı biliyor musunuz arkadaşlar. Mazot kuyruğu, yağ kuyruğu çünkü rahmetli Ecevit'le rahmetli Erbakan gitti 74’te Kıbrıs'ta devlet kurdu, devlet. Sen 22 yıldır hangi devleti kurdun. Devletin bütün kaynaklarını sattın diyoruz.

EMEKLİ HAKKINI ARAMALI

Bu emekli hakkını aramalı. Ben de buradaki vatandaşım, emekli olsun, öğrenci olsun haklı olduğu hangi konu olursa olsun devlet dairelerinde haklı olduğu hangi konu olursa olsun beni aramazsa vebali boynuna. Bunu samimiyetle söylüyorum.

0e47de39-6d4d-4f55-8d9d-a932e125f3e8

Editör: Leblebi Tv