Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yılın son hutbesinde yılbaşı eğlencelerinin kültürümüzde olmadığı, alkol, kumar, şans oyunları ve piyango gibi haramlardan uzak durulması belirtildi. Verilen hutbede;  Dünya bir yılı daha geride bırakılıyor. 2023'ün son günlerinde tatlı bir yeni yıl telaşı var. İslam alemi de bugün yılın son cuma namazında buluştu. 2023'ün son cumasında okunan hutbeyi, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladı.

Bir 'geçmiş yıl muhasebesi' niteliğindeki hutbede insanın kendisini sorgulaması, tüm ömrünü bir muhasebe bilinciyle geçirmesine dikkat çekiliyor.

Hutbede; "Gönül inciten, kardeşliğimizi zedeleyen kem sözlere karşı dilimize kilit vurabildik mi? Kalbimizi katılaştıran, zihnimizi kirleten her türlü olumsuz duygu ve düşünceden kendimizi arındırabildik mi? Bilerek ya da bilmeyerek işlediğimiz günahlara nedamet gözyaşlarıyla tövbe edip Rabbimizin affına sığınabildik mi?" soruları yöneltiliyor.  Soruların hemen ardından ise yılbaşına özel uyarılar ve hatırlatmalara yer veriliyor.

"ŞANS OYUNLARI VE PİYANGO GİBİ HARAMLARDAN UZAK DURALIM"

Çam ağacı süsleme, yeni yıl kutlama gibi ritüellerin kültürümüzde yeri olmadığı belirtilirken, Bu soruların cevabını düşünerek bu günümüzü bir milat kılalım. Kalan ömrümüzü Rabbimizin rızası doğrultusunda geçirmeye çalışalım. İman, ibadet ve güzel ahlakla bezenmiş bir hayatla bu dünyadan ayrılmanın gayretinde olalım.

Dinimizde ve kültürümüzde yer almayan yılbaşı eğlenceleri, Noel baba figür ve kıyafetleri, çam ağacı süslemeleri gibi yanlış tutum ve davranışlardan uzak duralım.

Arife Duası, Belediye-ÇESOB İşbirliği İle Ortak Yapılacak Arife Duası, Belediye-ÇESOB İşbirliği İle Ortak Yapılacak

Kötülüklerin anası olan alkol, ocakları söndüren kumar, umutları tüketen şans oyunları ve piyango gibi haramlarla sağlığımızı, zamanımızı ve kazancımızı heba etmeyelim." Denildi.

Editör: Leblebi Tv