Yönerge ile bu maddelerin satış, saklama ve kullanımı ile ilgili kurallar belirlendi.

Barajdaki Ölümler İle İlgili Açıklama Geldi Barajdaki Ölümler İle İlgili Açıklama Geldi

Yönergenin kapsamında söz konusu maddeler sadece yetkili Av Bayileri tarafından satılabilecek. Bakkal, market, pastane, kırtasiye, oyuncakçı ve hırdavatçı gibi işyerlerinde satış yasaklandı.

Av Bayileri, Oyun ve Eğlence Aracı olan Piroteknik Maddeleri (maytap, torpil, tabanca mantarı vs.) 18 yaşından küçüklere satamayacak. Şenlik ve İşaret Fişeklerini (havai fişek) ise A sınıfı yeterlilik belgesi olmayanlara satamayacak. Maytap, torpil gibi oyun ve eğlence araçlarının 18 yaşından büyük bile olsa havanın kararmasından sonra kişilerin bulundurması ve taşıması yasaklandı.

Havai fişek kullanımı için en az 72 saat önceden müracaat şartı getirildi. Gerekli tüm belgelerin sunulması, tahkikat yapılması, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve Valilik Makamının uygun görmesi halinde kullanılabilecek. Havai fişek gösterileri sadece 19.00 ile 24.00 saatleri arasında yapılabilecek.

İŞTE CEZASI

Yönerge kapsamında; belirtilen hükümlere uyulmaması halinde Zabıta tarafından derhal men edilecek. Adli yönden genel güvenliğin tehlikeye sokulması ve tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi suçlarından işlem başlatılacak.

İdari yönden ise olayın durumuna göre Kabahatler Kanunu kapsamında (Emre Aykırı Davranış/ Gürültü, Mülkiyetin kamuya geçirilmesi), Çevre Kanunu kapsamında (Gürültü, idari nitelikteki cezalar ve işlemler), 87/12028 karar sayılı Tüzüğün 129. Maddesi kapsamında (uyarı belgelerin geçici veya duruma göre sürekli olarak geri alınması) işlem yapılabilecek.

Bu yeni yönerge ile Çorum'da havai fişek kullanımının daha güvenli ve kontrollü bir şekilde gerçekleşmesi amaçlanıyor.

Editör: Ahmet Temelci