Çorum’un Dodurga ilçesinde bulunan Alpagut Linyit Kömür işletmelerinde işçiler, işletme yönetimi tarafından madende toprak kayması olduğu iddiasıyla 6 ay ücretsiz izne çıkarıldı. Ücretsiz 6 ay izne çıkarılan işçiler maden önünde işlerine geri dönebilmek için direnişe başladı.

Kılıç, “Sendikalı Olduğumuz İçin Maden Kapatıldı

Çorum’un Dodurga ilçesi’ndeki Alpagut Linyit Kömür işletmelerinde 6 ay süreli ücretsiz izne çıkarılan yaklaşık 220 işçi eyleme başladı. Kömür işletmeleri önünde sabah saatlerinde toplanan işçilere, madende toprak kayması ve kabarma olduğu yönde bilgi verilerek maden kapatıldı. İşsiz kalan işçiler işletme önünde eyleme başladı. İşçiler adına açıklamalarda bulunan Hakkı Kılıç isimli maden işçisi, “Sendikalıları işten çıkaracağız. Ocağı kapatacağız. Şöyle yapacağız. Böyle yapacağız. Ve nihayet o gün geldi çattı. Sabah topladılar gördünüz işte müdür bey teknik konulardan bahsetti bize tasman dedi. Tasman denen olayı biz yeni duyduk. Doğru mudur? Hepimizin yabancı olduğu bir kelimeydi. Az önce sendika başkanıyla görüştük. Tasmanın en üstündeki çatlak olduğunu bunun yer altını kapatmakla alakalı bir şey olmadığını giderilebilecek sorunlar, nedir binada çatlak varsa binayı başka yere taşıyabilirsin gibi yer altını kapatma sebebi değildir. Mevcut işçiyle bu arızaları giderip çalışmaya devam edebilirsiniz diye uzmanların bir görüşü varmış. O yüzden tasman bir kapatma sebebi değil. Tasman olsa bile sizi çalıştırıp bu arızaları gidermek zorunda ve işçinin ücretini de ödemek zorunda” dedi.

Kılıç, “Dayatmalara Karşı Duruyoruz”

“Bunların dediği gibi biz sizi 6 ay ücretsiz izine ayırıyoruz. Beğenmeyen istifa etsin gibi bir şey yok abi. Herkes buraya 7 yıldır emek veriyor. Hepimiz bu yörenin çocuğuyuz. Bu ocak için de buradayız. Biz dayatmalara karşı duruyoruz abi şu an. Bunun sendikadan olduğunu sendikal haklardan dolayı olduğunu aylardır bize söylediklerini bu söylemlerin de bugün eyleme dönüştüğünü gördük. Adamlar açık açık bize sendikalı olursanız biz burayı çalıştırmayız. Sizi de böyle işten çıkarırız. Eliniz bağrınızda sizi de mağdur ederiz. Mahsun bırakırız. Mevzu bu. O yüzden buradayız. Bir yere de gitmiyoruz. Kaymakam ise kaymakamı gelir. Karakol ise karakolu gelir. Biz haklı bir davanın peşindeyiz. Haksızlıkla bir işimiz yok. Mücadelemiz de tamamen ekmekle alakalı bu kadar kişi bir kelime ile mağdur edilecekse bu yörenin çocukları kusura bakmasın misafirlik 3 gün. 3 günden sonrası sıkıntıya düşüyor demekki. Şimdilik bu kadar arkadaşlar beklemeye devam ediyoruz.

saadettin akgül

Akgül, “1942’den Beri Çalışan Dodurga Alpagut Linyit Kömürü Maden Ocağı Kapatıldı”

Dodurga Alpagut Linyit Kömürü maden ocağının kapatılmasını, CHP Dodurga İl Genel Meclisi Üyesi ve Grup Başkanvekili Saadettin Akgül, İl Genel Meclisinin Gündemine Taşıdı.

Bahçelievler 2. Sokak ve Bahçelievler 2. Cadde Tek Yön Oldu Bahçelievler 2. Sokak ve Bahçelievler 2. Cadde Tek Yön Oldu

Akgül, “Alpagut-Dodurga Linyit işletmesi var Dodurga’da. 1942’den beri üretim yapılmakta Dodurga, Osmancık, Oğuzlar, Çorum Merkez ve Laçin ilçelerimizde 6-7 neslini emekli eden bir işletme. Bu işletme de Çorum’da şeker ve çimento fabrikalarının olduğu dönemde bile her yıl kurumlar vergisi rekortmeni. Şu anda bu işletme de 220 civarında işçi çalışmakta ve bu işçiler şu an da yeni direnişe başladılar. İşletme yönetimi bir açıklama yaptı ellerinde Erciyes Üniversitesi’nden alınan raporlar var. Toprak kayması ve kabarma olduğu, ölümlü bir kazaya neden olunabileceği raporu var. Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri gelip inceleme yapmışlar o raporlar var ellerinde dolayısıyla şu an itibariyle bütün işçiye 6 ay ücretsiz izin vermişler 5-10 dakika önce oldu bu da. Bunu meclisin bilgilerine sunduk. Dün de bunun ayak sesleri geliyordu. Vali Bey’e iletmiştik biz. Böyle bir rahatsızlık orada diye.1942’den beri bütün bölgenin yakacak ihtiyacını karşılayan bir işletme bu. Meclisi bilgilendirmek istedim.” Şeklinde konuştu.