İl Jandarma Komutanlığından aktarılan bilgilere göre jandarma sorumluluk alanlarında 2023 yılında toplam 3.536 şahıs hakkında adli soruşturma başlatıldı.

Jandarma ekipleri şok uygulama huzur güven uygulamalarında 65 tabanca, 82 av tüfeği, 20 kurusıkı tabanca ve 922 mühimmat yakalayarak 167 şüpheli hakkında adli ve idari işlem başlattı.

İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı JASAT timleri tarafından 2023 yılında haklarında çeşitli mahkemelerce aranan 1.794 şahıs yakalandı.

Jandarma ekipleri terörle mücadele kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan 5 FETÖ/PDY, 16 TKPM/L ve 2 PKK-KCK/YPG-PYD olmak üzere toplam 23 şahıs yakalandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele kapsamında 243 olayı aydınlatan jandarma ekipleri 833 şahıs hakkında işlem yaptı ve işlem yapılan 14 şüpheli tutuklandı.

Silah ve Mühimmat Kaçakçılığı ile mücadele kapsamında çeşitli çaplarda 16 adet tabanca, 18 adet av tüfeği ve 6 adet kurusıkı tabanca ile bu silahlara ait 133 adet mühimmat jandarma ekipleri tarafından ele geçirildi.

kaçak/sahte alkol üretimi ve sigara kaçakçılığı ile mücadele kapsamında 5.105 litre fermente şarap, 205 litre kaçak rakı, 126 şişe kaçak/sahte bandrollü viski, 67 adet boş alkollü içki şişesi, 80) adet sahte bandrol, 9 adet damıtma sistemi, 50 litre etil alkol, 110 kg kaçak/bandrolsüz kıyılmış tütün, 83.600 adet dolu makaron, 236.790 adet boş makaron jandarma ekipleri tarafından yakalanarak el konuldu.

Jandarma ekipleri, uyuşturucuyla mücadele kapsamında 18) kök yasadışı kenevir bitkisi, 335.500 kök haşhaş bitkisi, 376 adet Extacy, 327 gr Kubar Esrar, 125 gr Bonzai, 2.356 adet Sentetik Ecza Uyuşturucu Hap, 10 Gr. Kokain, 636 gr. Metamfetamin, 51 gr. Skunk, 8 adet hassas terazi ele geçirdi.

Jandarma ekipleri çalışmaları sırasında Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılığı ile Kaçak kazı olaylarına karşı yürütülen faaliyetlerde; tarihi eser niteliği taşıyan 111)adet obje çanak, çömlek, lahit, altın yüzük, heykel gibi, 26 adet sikke, 4 adet yüzük, 62 adet muhtelif kazı malzemesi ve 8 adet dedektör, 1 Adet dinamit lokumu, 1 Adet Jenaratör ele geçirdi.    

Göçmen Kaçakçılığı ve Düzensiz Göçmen olayları kapsamında Türkiye’ye yasadışı yollarla giriş yaptığı tespit edilen 665 Düzensiz göçmen hakkında jandarma ekipleri işlem yaptı.

Siber Suçlarla Mücadele faaliyetleri kapsamında Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü sorumluluğunda olan ve Çorum İl Jandarma Komutanlığı’nın 2023 yılında yürüttüğü faaliyetlerde Adli Bilişim Timleri tarafından 2023 yılında il ve ilçelerinden 2 olaya ait 3 dijital materyal Cep Telefonu, SIM Kart, Hafıza Kartı gibi objeler incelenmek üzere Çorum İl Jandarma Komutanlığına gönderilerek iş kuyruğuna eklenerek incelemelerine başlandı.

İnternet üzerinde yapılan sanal devreye faaliyetleri kapsamında incelenen haber siteleri, bloglar ve sosyal medya uygulamalarında içeriği suç teşkil edebileceği değerlendirilen, Halkı Kin ve Düşmanlığa Karşı Kışkırtmak 1, DEAŞ 1, TKP/ML 1,  Uyuşturucu Özendirme 2, Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarına Karşı Hakaret 1, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanuna Muhalefet 1 Hakaret 32 olmak üzere toplam 3) Açık Kaynak Araştırma Raporu (AKAR) tanzim edilerek Adli makamlarla koordine kurulmasını müteakip işlem yapılması amacıyla ilgili kolluk birimlerine jandarma ekipleri tarafından gönderildi.

Jandarma ekiplerince, yasadışı olarak internet üzerinden bahis oynatıldığı tespit edilen 33, müstehcenlik ve fuhuş içerikli yayın yapan 25 toplam 58 site bilgileri birlikte URL adresleri Bilgi Teknolojileri Kurumuna (BTK) ihbar kanalı üzerinden raporlanmasına müteakip İdari tedbir kapsamında bu sitelere erişimin engellenmesi sağlandı. Ayrıca; oltalama tekniği Phising ile kişilerin bilgilerini ele geçirerek menfaat temin etme tekniği olaylarında tespit edilen 17 URL adresi USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi)’a bildirilerek erişimin engellenmesi sağlandı.

Trafik kazalarının azaltılması ve vatandaşların trafik konusunda farkındalığının artırılmasına yönelik yürütülen faaliyetlerin etkinliğini artırmak maksadıyla 26 Trafik Jandarması Timi, 1 Motosikletli Trafik Jandarması Timi ile 24 saat esasına göre Jandarma sorumluluk sahasında trafik hizmetleri yürüttü.

Yine jandarma ekiplerince sürücülerde yakalanma riski algısını en üst seviyeye çıkararak kazaları önlemek maksadıyla; icra edilen toplam 28.710 denetim faaliyetinde 285.356 araç ve sürücü kontrol edilerek, “2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı” kapsamında yetişkin yaya, yolcu ve sürücülere, Jandarma personeline, servis şoförlerine, müşterek görev yapılan diğer kurum personeline ve “Trafik Dedektifleri” projesi kapsamında öğrencilere olmak üzere 2023 yılında toplam 12.019 kişiye trafik eğitimi verildi.  

2023 yılı içinde, eğitim ve projeler kapsamında, afiş, broşür, boyama kitabı, kırmızı düdük, trafik dedektifi kartı, not defteri, kalem ve reflektör gibi toplam 12.947 adet materyal dağıtılarak tüm yol kullanıcılarına yönelik trafik güvenliği farkındalığı oluşturmak amacıyla bilgilendirme faaliyetleri jandarma tarafından gerçekleştirildi.  

Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliğince “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Bilinçlendirme Faaliyetleri” kapsamında 2023 yılında er/erbaş, kadın ve erkek vatandaşlar olmak üzere toplamda 3.000 kişiye KADES tanıtımı, 6284 sayılı Kanun ve Teknik Yöntemlerle Takip konularında eğitim verilmiş olup, 1.500 kadın vatandaşımızın telefonuna KADES yüklemesi yapılarak, kullanımı konusunda bilgilendirme işlemleri jandarma tarafından yapıldı.

Çevre, doğa ve hayvanları koruma faaliyetleri kapsamında 207 olaya müdahale edilerek, meydana gelen olaylarda 38.930 metre misina ağ, 5.800 metre parakete yasaklı olta ve adet tırıvırı yasaklı olta ile yaklaşık 2.500 kg su ürünleri ele geçirildi. 6 av tüfeğine ise el konulan uygulamalarda ayrıca 2023 yılı içerisinde 25 ilk ve ortaokulda, toplam 1320 öğrenciye “Temel Çevre Bilinci, Hayvan Sevgisi ve Hayvanların Korunması” konularında bilgilendirme eğitimi verildi.

Osmancık’ta Korkutan Yangın Osmancık’ta Korkutan Yangın

Editör: Leblebi Tv