Olay yerine Çorum İl Emniyet Müdürü Arif Pehlivan ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mete Bayrak da gelerek incelemelerde bulundu.

Mimarsinan Mahallesi 15. Cadde üzerinde yaşanan bir aile trajedisini haberleştirmek amacıyla görev yapan basın mensuplarına OHAL şartlarında bile uygulanmayan sansür yasağı Çorum Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından getirilmek istendi.

Güvenlik şeridi dışında sadece işini yapmak isteyen gazetecilerin yanına gelerek “Merkezden arandık, işimize engel oluyorsunuz” diyen polis memuruna, basın mensupları da nazikçe sadece işlerini yaptığı karşılığını verdi.

İçeri Dere Kavşağında Kaza: 2 Yaralı İçeri Dere Kavşağında Kaza: 2 Yaralı

Basın mensuplarının güvenlik şeridi dışarısında kaldıklarını ve işlerini yaptıklarını belirtmesinin ardından, polis ekipleri tarafından olay yerinden uzaklaştırılmak istenen gazeteciler için ikinci bir güvenlik şeridi daha çekildi.

Oysa 5187 Sayılı Basın Kanunu’nun 3. Maddesine göre, “Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir. Basın özgürlüğünün kullanılması ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak; başkalarının şöhret ve haklarının, toplum sağlığının ve ahlâkının, millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, Devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlanabilir” maddesi yer almasına rağmen, basın özgürlüğü kanuna aykırı bir şekilde engellenmeye çalışıldı.