Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kapsamında düzenlenen panele  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Gökmeşe,  Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Beslenme ve Diyetetik Bölümü BaşkanI Prof. Dr. Osman Çubuk ve Bölüm Yönetimi,  Beslenme ve Diyetetik Kulübü Başkanı Ahmet Serhat Afşar, dernek üyeleri ve kulüp üyeleri katıldı. Konferans moderatörlüğünü ise Kulüp Üyesi Cansu Nedra Şişman yaptı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü Başkanı Ahmet Serhat Afşar, Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Çubuk yaptı.

Kulüp Başkanı Afşar, “ Dünya Çölyak günü nedeniyle düzenlediğimiz etkinliğimize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz faaliyetlerle sosyal medya ve yerel medyada sıkça yer alarak sesimizi duyurmaya gayret gösteriyoruz. Kulübümüzün kuruluş amaçları doğrultusunda diğer disiplinlerle de iş birliği yaparak toplumumuza faydalı olmak gayesiyle etkinlikler planlıyoruz. Bu gün de ülkemizde ve dünyada önemli sağlık sorunlarından biri olan Çölyak Hastalığı ile ilgili farkındalık yaratmak amacı ile Çölyak Derneği ve Schar Firması ile işbirliği yaparak etkinliğimizi planladık. ” dedi.

Dernek Başkanı Demir, ‘’Dünya Çölyak Günü nedeniyle paydaşlarımızla böyle güzel etkinlikleri düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hitit Üniversitesi’nin kıymetli hocalarına ve Beslenme ve Diyetetik Kulübü öğrencilerine gösterdikleri bu ilgi ve emek için teşekkür ediyorum. Schar Firması her zaman derneğimizin etkinliklerinde her zaman destek olmuştur. Proje Müdürü Uzman Diyetisyen İrem Erdem nezdinde tüm firma yetkililerine teşekkürlerimi sunuyorum ‘’ dedi.

Bölüm Başkanı Çubuk, ‘’ Bu konferans, çölyak hastalığını ve glutensiz beslenmeyi daha iyi anlamak, etkili yönetim stratejileri geliştirmek ve toplumda farkındalık oluşturmak için bir fırsat sunuyor.’’ Dedi

Çorumlu Genç İş İnsanları, Bakü’de Ticaret Görüşmeleri Yaptı Çorumlu Genç İş İnsanları, Bakü’de Ticaret Görüşmeleri Yaptı

Çölyak ve Glutensiz Beslenme Konulu Konuşmasında Uzman Diyetisyen İrem Erdem, ‘’Gluten bir grup buğday proteinlerine verilen addır. Gliadin ve glutenin olmak üzere 2 temel fraksiyondan oluşur. Gliadin, çölyak hastalığına neden olan temel gluten bileşenidir. Glutensiz diyet çölyak hastalığının tek tedavisidir. Çölyak hastalığı hem çocuklar hem de erişkinlerde geniş bir klinik yelpazeye sahip olduğu için semptomlar ciddi tanı karmaşışına yol açmaktadır. Glutensiz gıda da çapraz bulaş önemli bir konudur. Bulaş, glutensiz bir besinin gluten ile bulaşmasıdır. Bireylerin riskli ve yasaklı yiyeceklerde dikkatli olması ve mutlaka etiket bilgisini kontrol etmesi gerekmektedir. Sadece yasaklı yiyecekler de değil ilaçlar, kozmetik ürünler, diş macunları, oyun hamurları gibi glüten içeren ürünlere de dikkat edilmesi gerekiyor.’’ Dedi

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkan Prof. Dr. Osman Çubuk, Dernek Başkanı Fatma Müjgan Demir ve Kulüp Başkanı Ahmet Serhat Afşar; Uzman Diyetisyen İrem Erdem’e teşekkür belgesi ve hediye taktim ettikten sonra  glutensiz ürünlerin yer aldığı kokteyl ile organizasyon sonlandı.