İlk atışma belediyenin şirketi BELTUR’un sermaye artırımı talebini içeren gündem maddesinde yaşandı. CHP Meclis Üyesi Sedat Genç, “Bu şirketler kendi öz kaynaklarıyla faaliyetlerini yürütemiyor mu? Neden sürekli sermaye artırımına ihtiyaç duyuluyor?” dedi.

KARŞI MISINIZ?

Sedat Genç’in mecliste siyaset yaptığını belirten Başkan Aşgın ise “Bu şirketler hiçbir şekilde kar amacı gütmüyor. Şuan mesela ulaşımda bizim aylık 5-6 milyon lira ceza var. Siz, ‘Biz bu zararı karşılayabilecekken karşılamayın’ mı diyorsunuz? Yani biletler 20 lira mı olsun? Sizin söylediğiniz mantığa göre hareket etsek toplu ulaşımda bir bilet ücreti 25 lira olması lazım. Tıpkı birçok CHP’li belediyede olduğu gibi. Ama biz halkçı yaklaşımla o zararı kendimiz karşılayarak 9,75 liraya bilet satıyoruz. Sosyal tesislerimizde de aynı şekilde hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

440424564_956347132613493_7095603221579426180_n

İsmail Yağbat ise “Bu sadece fiyat politikasıyla alakalı değil. Tesisler şehrimize 4,5-5 yıldır hizmet veriyor. Bu tesislerimizde de büyük bir memnuniyet söz konusu. Halkımızın çok yoğun teveccühü var. Her mahalleye sosyal tesis isteniyor. Sizin bu taleplere hangi gerekçelerle karşı olduğunuzu biliyoruz. Kendi yemeyeceğimiz hiçbir şeyi vatandaşlarımıza ulaştırmıyoruz. Kapasiteleri artırmak zorundayız. Kaliteli ve uygun fiyata hizmet vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

CHP’li Serdar ise “Biz buna karşı değiliz ama sermayenin nereye harcandığını bilmek istiyoruz. CHP’li belediyelerdeki gibi şeffafça paylaşılmasını istiyoruz” diye konuştu.

438174141_956347142613492_1448335485423566764_n

TANITIM İÇİN YAPILAN ZİYARETE KARŞI ÇIKTI

Daha sonra Güney Kore’de bulundan kardeş şehir Gimhae’ye yapılacak ziyaret için verilecek yetkinin görüşüldüğü gündem maddesinde bir atışma daha yaşandı.

Vali Dağlı, “Sevgili Gençler, Ülkemizi Aydınlık Yarınlara Siz Taşıyacaksınız” Vali Dağlı, “Sevgili Gençler, Ülkemizi Aydınlık Yarınlara Siz Taşıyacaksınız”

İkili arasındaki sözlü tartışma ise şöyle:

Sedat Genç, Kardeş şehir olan Gimhae şehrinin Çorum’a ne katkısı olacaktır. Yaşamış olduğumuz bu enflasyonist ortamda tasarruf etmemiz gerekirken bu harcamalar doğru mu? Bunun maliyeti nedir?

Halil İbrahim Aşgın: Bir yandan şehrin tanıtımını yapın, kente kimse gelmiyor diyorsunuz, ondan sonra da böyle bu tür güzel bir iş yapınca böyle diyorsunuz. Sabredemedim yahu. Zamanımız kısıtlı. Grup başkanımızın bilgisi dahilinde mi bu konuşma yapılıyor bilmiyorum.

Sedat Genç: Başkanım dinleyecekseniz konuşayım. Dinlemeyecekseniz konuşmayalım o zaman.

Halil İbrahim Aşgın: Dinleyeyim kardeşim ama 19 tane maddemiz var. Her şey siyaset değil yahu. Burada siyaset yapmaya çalışıyorsun. Ben nasıl tanıtacağım Çorum?

Sedat Genç: Aklımıza takılan soruları sormayalım mı başkanım.

Halil İbrahim Aşgın: Ben senin dükkanına uğrarım, anlatırım.

Sedat Genç: Olur mu öyle şey başkanım?

Halil İbrahim Aşgın: Tamam dinliyorum, konuşmanıza devam edin.

Sedat Genç: Güney Kore’den Çorum’a hatırı derecede sermaye getirisi olsa bile buna hazırlık yapılmış mıdır? Çorum’dan Boğazkale’ye bir otobüs kaldırılıp gelen turistlerin ihtiyaçları karşılanamazken sizin keyfi olarak maliyeti kişi başı en az 150, 200 bin lira.

Halil İbrahim Aşgın: Hem bana rakam soruyorsun hem de rakam söylüyorsun. Bana soruyorsan neden rakam veriyorsun. Samimi olsan bana sorarsın ben de cevap veririm sana. Böyle bir usul yok yahu.

Sedat Genç Bu seyahate razı değiliz.”

440858117_956347145946825_1979903674424213582_n

İSTANBUL ÖRNEĞİ

Cumhur İttifakı Belediye Meclis Üyesi Bilal Selman Özünel de konunun iki noktadan değerlendirilmesi gerektiğini belirterek CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İngiltere Büyükelçisi ile yediği yemeğe atıfta bulundu, “Bir İngiliz Büyükelçi ile balık lokantasında yenecek yemekten daha az maliyetli olacağına eminim” dedi.

Özünel’in bu sözleri sonrası CHP sıralarında sesler yükseldi, tepki gösterildi. Mikrofonları kapatan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Söz vermiyorum kimseye” diye konuştu.

CHP sıralarına dönen Başkan Aşgın, “Siz siyaset yaparsanız işte böyle olur” ifadelerini kullandı.

Vaktin kısıtlı olduğuna dikkat çeken Aşgın, “Genç arkadaşımızın hevesini anlıyorum kıymetli kardeşimizin ama vaktimiz kıymetli bizim ya” şeklinde konuştu.

“ARKADAŞI SÖZCÜ MÜ SEÇTİNİZ?”

Bir sonraki atışma Çorum Belediyesine ait iş yerlerinin 10 yıla kadar kiraya verilebilmesi için belediye başkanı ve encümenine yetki verilmesi konusunda yaşandı.

Yine gündemle ilgili söz alan CHP’li Sedat Genç, iş yerlerinin neden 10 yıla kadar kiraya verildiğini sordu.

Bunun üzerine Başkan Aşgın da Grup Başkanvekilleri ile toplantı öncesinde bir görüşme yaptığını hatırlatarak, “Arkadaşı sözcü mü seçtiniz? Sabah saat 9.00’dan 11.30’a kadar grup başkanlarımızla bir toplantı yaptık. Tüm maddeleri detaylı bir şekilde istişare ettik. Tüm soruları cevapladık. Bunu aranızda konuşun diye yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Araya giren CHP Grup Başkanvekili Aslan Kaya ise “Arkadaşımız benim size sorduğum sorudan farklı bir soru sormadı başkanım” dedi.

Bunun üzerine Başkan Aşgın, Hitit Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yaptığı günleri anımsattı, neden böyle bir karar aldıklarını tek tek anlattı.

Ayrıca Aşgın, söz konusu gündem maddesindeki ibarenin “10 yıl” olmadığını “10 yıla kadar” ibaresinin yer aldığını söyledi.

GENÇ: YETERİ KADAR NE DEMEK?

Sedat Genç, muhtarlara verilecek destekle ilgili söz almayı da ihmal etmedi. 15 mahalle muhtarlığına 15 bilgisayar, taziye çadırı, çay seti ve yeteri kadar masa ile sandalye alımını içeren gündem maddesinde “yeteri kadar” ifadesine takılan CHP’li Genç, “Benim buradaki itirazım yeteri kadar masa ve sandalye ne demektir?” diye konuştu.

Başkan Aşgın ise “15 adet hepsini kapsıyor. Orada yeterince ifadesi gayet açık. Muhtarlarımız ne kadar istiyorsa. Onlara sonsuz güvenimiz var. muhtarlarımız ne kadar diyorsa o kadar. Başka var mı kardeşim, vallahi varsa vebali boynuna” ifadelerini kullandı.

438129444_956352379279635_4692941263796610828_n