Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi sürecinde CHP, parti içindeki ihanetleri cezalandırmak için kesin ihraç kararı aldı. CHP, il, ilçe örgütleri ve başkan adaylarına gönderdiği yazı ile 31 Mart yerel seçimlerinde parti aleyhine açık veya gizli çalışma yürüten üyelerle ilgili ihraç istemiyle disiplin sürecinin başlatılacağını bildirdi. Örgütlere gönderilen genelgede, başka aday ve parti lehine çalışanların, bu çalışmaları belgelendirildiği takdirde tüzük gereği ihraç edilecekleri vurgulandı.

Yerel seçimin ardından değerlendirme toplantılarına devam eden CHP, Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftci ve Gökan Zeybek imzasıyla, il, ilçe örgütleri ve başkan adaylarına bir genelge gönderdi.

Söz konusu genelgede, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP'nin elde ettiği başarının parti örgütlerinin özverili çalışmaları sayesinde geldiği belirtilerek, "Her bir partilimiz, yürekten çalışmasını sürdürürken maalesef bazı üyelerimizin partimiz aleyhine, başka parti veya adayların lehine çalıştığı bilgileri edinilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

'KESİN İHRAÇ' VURGUSU

Genelgede, CHP Tüzüğünün 68/1-e maddesi olan "Parti adaylarına karşı ya da başka parti adaylarından yana açık ya da gizli çalışmak" fiilinde kesin ihraç cezasıyla cezalandırılması gerektiğinin düzenlendiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

Kılıçdaroğlu İle İlgili Şok Talep! Kılıçdaroğlu İle İlgili Şok Talep!

"Bu hükme göre partimiz aleyhine açık veya gizli çalışma yürüten üyelerimizle ilgili disiplin süreci doğrudan Merkez Yönetim Kurulumuzca başlatılacaktır. Yerel seçimlerde partimiz aleyhine, başka parti veya aday lehine çalışan üyelerin disiplin kurullarına sevkinin yapılması için bu kişilerin isim ve partideki görevleri ile aleyhe yaptıkları çalışmalara ilişkin delillerin 29 Nisan 2024 tarihine kadar Genel Merkez Yazı İşlerine bildirilmesi gerekmektedir. Delillendirilmemiş başvuruların işleme konmayacağını hatırlatır, gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz." denildi.

HESAP VERME VAKTİ!

Çorum Merkez ve İlçelerinde CHP aleyhine ve CHP’li adayların aleyhine çalıştığı iddiaları da seçim öncesi gündeme bombama gibi düşmüştü. Örneğin Çorum’un Mecitözü İlçesi Belediye Başkanı Veli Aylar aleyhine seçim öncesi bazı partililerin aleyhte çalıştığı tespit edilmişti. İl Merkezi ve İlçelerde de CHP aleyhine çalışan partililer için CHP Genel Merkezi yayınladığı genelge ile kesin ihraç süreci başlattı.

31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına destek vermek yerine, CHP’li adayların aleyhlerinde çalışan CHP’li partililer tek tek tespit edilerek başka parti için veya başka partinin adayı lehine çalışan üyeler disiplin kuruluna sevk edilerek hesap sorulacak.