Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP), Dünya’nın en iyi 3 bin üniversitesini seçti. Urap’a göre, Türkiye’den de listeye 119 üniversite girdi. Sonuçlar URAP’ın internet sitesinden yayınlandı.

URAP’A GÖRE, 6 ALANDA ÖLÇÜM YAPILDI

URAP Laboratuvarı'nda, dünyanın ilk 3 bin üniversitesini sıralamak için "makale", "atıf", "toplam bilimsel doküman", "toplam yayın etkisi", "toplam atıf etkisi", "uluslararası işbirliği" olmak üzere 6 alandaki akademik üretkenlik göstergesi kullanıldı.

HİTİT ÜNİVERSİTESİ URAP’IN 2023 SONUÇLARINA GÖRE 81 SIRA GERİLEDİ

Hitit Üniversitesi 3000 üniversite arasında 2399’uncu sırada yer aldı. 2022 yılında 2318’inci sırada olan Hitit Üniversitesi önceki seneye göre 81 sıra geriledi.

REKTÖR GERİLEMEYİ ÖNLEYEMEDİ

Solmaz, “Toplumları Bir Arada Tutan Değerlerimize Sahip Çıkalım” Solmaz, “Toplumları Bir Arada Tutan Değerlerimize Sahip Çıkalım”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Hitit Üniversitesi’nde 2022 yılındaki gerilemenin kriterlerin değiştirilmesine bağlı olarak meydana geldiğini açıklamıştı. Buna rağmen Hitit Üniversitesi gerilemeyi önleyemedi. 

URAP’IN SONUÇLARINDAN ÇORUMLU MEMNUN DEĞİL

Çorum’da Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün ikinci dönemde de rektör olarak atanmasına öfkelenen vatandaşlar, URAP’ın araştırmalarına göre, rektörün devam etmesine sebep olan, çaba gösteren, emeği geçen ve de kutlamaya gidenlerin bu sorunun ortağı olduğunu dile getirdi.

HİTİT ÜNİVERSİTESİ KAN KAYBEDEREK NEDEN İTİBARSIZLAŞIYOR?

Çorum Hitit Üniversitesinin kan kaybetmesi gerilemesi, itibarsızlaştırılması için üniversite yetkililerinin özel bir çaba gösterip göstermediğini soran vatandaşlar, Hitit Üniversitesi’nin gereken itibarı göreceğini söyleyenlerin, başarılı ve parmakla gösterilen bir üniversite olacağını adeta haykıranların bu araştırmadan sonra nasıl üniversitenin itibarsızlaştığının görülmesini aktardı.

HER GEÇEN GÜN İTİBARSIZLAŞAN ÜNİVERSİTE AKILLARA DURGUN VERDİ

Çorum için büyük öneme sahip Hitit Üniversitesi’nin Türkiye ve Dünya genelinde başarı derecelerinde, istatistiklerde gitgide gerilemesinin akıllara durgunluk verdiğini açıklayan vatandaşlar, Çorum halkının ayakta uyutulduğunu belirtti.

URAP ARAŞTIRMASINDAN SONRA VATANDAŞLARDAN REKTÖRE TEPKİ

Çorum Hitit Üniversitesi’nde göreve geldiği günden bu yana üniversitenin adeta kan kaybetmesi için yoğun bir çaba gösterircesine Rektör Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün çalıştığını vurgulayan vatandaşlar, yaşanan başarısızlıklara artık tahammül edemediklerini ifade ederek, Çorum halkının artık sessiz kalmayacağını ve bu başarısızlıklara sert tepki göstereceğini söyledi.

Editör: Leblebi Tv