Çorum Hasan Paşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan temizlik işçileri seslerinin duyulmasını isteyerek taleplerini sıraladı.

Edinilen bilgilere göre; geçmişte şirket personeli ve temizlik görevlisi olarak en az 10 yıl, en fazla 17 yılı aşkın süredir hastanede çalışan personele Sağlık Bakanlığı'nca daimi kadrolar verildi.

İskilip’te Nesli Tükenmekte Olan Porsuk Görüntülendi İskilip’te Nesli Tükenmekte Olan Porsuk Görüntülendi

Bakanlık kamu hastanelerine gönderdiği resmi yazıda, kadroya alınan temizlik işçilerinin iş ve işlemlerinin (mesai-izin vs.) hastanenin resmi idaresi (müdür, müdür yardımcısı-memur tarafından yapılmasını öngördü.

Bakanlığın resmi yazısı üzerine, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kadroya geçen temizlik görevlilerinin iş ve işlemleri hastane idaresi tarafından yapılmaya başlandı. Geçmişte şirkete bağlı temizlik görevlisi iken şef, amir gibi statülerde çalışanlar aslolan temizlik işçisi görevlerine geri dönmüş oldu.

Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde görevli yaklaşık 35 personel de bakanlığın uygulamasından memnun olurken, hastane yönetimi geçmiş dönemlerde şirket personeli uygulamasında olduğu gibi kadrolu işçiler arasından seçilecek bir isimle sürecin devam ettirilmesi eğilimine girdi. Bu girişimin bakanlık emrine de aykırı olduğunu savunan işçiler, daimi temizlik işçilerinin iş ve işlemlerinin hastane idaresi tarafından yapılması uygulamasının devam ettirilmesini savundu.

Muhabir: Haber Merkezi