Çorum’un Ortaköy İlçesi’ne bağlı Aşdağul Beldesinde bulunan Göçet göletindeki suyu, Ortaköy Belediyesi’nin DSİ ve Kaymakamlıktan habersiz kullandığı ortaya çıktı.

Çorum’un Ortaköy İlçesi’ne bağlı Aşdağul Beldesi’nde bulunan Göçet deresinin ana kollarından olan Demirkaya Deresi’nden kaynak suyun alınarak Oruçpınar Köyü’ne sulama göleti yapılmasına Ocak ayında 350-400 civarındaki çiftçi imza toplayarak DSİ’nin bilgisinin olup olmadığını sormuş, zira, bu hattan giden suyun bir kısmının Ortaköy Pınarlı Sulama Göleti’ne taşınması amacıyla kullanıldığını iddia ederek, dilekçelerini sunmuştu.

DSİ Genel Müdürlüğü çiftçilerin taleplerine cevap vererek, Ortaköy Belediyesi adına herhangi bir su tahsisi yapılmadığını, su kullanım izninin verilmediğini açıkladı. DSİ Genel Müdürlüğü, Demirkaya Deresi’nden ve Oruçpınar Göleti’ne giden hattan izinsiz su kullanımı ve yapılaşma varsa bunun önüne geçilmesi için gerekli tedbirleri almak üzere Mülki İdare Amirliğine başvuru yapılması gerektiğini belirtti.

Üç Rakibini Geride Bırakan Genç, 19 Yaşında Muhtar Seçildi Üç Rakibini Geride Bırakan Genç, 19 Yaşında Muhtar Seçildi

Göçet deresindeki suyun kullanım hakkı konusunda Kaymakamlığa 100’e yakın çiftçi başvuru yaptı. Çifçtiler, dere yatağından çıkan suyun beldeye ait olduğunu zira dere yatağındaki su olmadan ağaçlarının kuruduğunu, tarlalarının yeşermediğini iddia ederek, kaymakam beyden yardım istediklerini dile getirdi.

Çiftçiler kulaklarına gelen duyumlara göre, Ortaköy’ün Göçet Deresi’nden tekrar su alma projeleri yaptığını ancak bir damla dahi su almaya hakkının olmadığını belirtti.

DSİ Ortaköy’ün Göçet deresinden su alınmasını haksız, Aşdagul çifcilerini haklı bularak daha önce Ortaköy belediyesi tarafından döşenen su boruların da kaldırılması gerektiğine hükmetti.

Daha önce döşenen boruların kaldırılması görevini Mülkü idare amiri olduğu için Ortaköy kaymakamının görevlendirildiğini açıklayan çiftçiler,  Aşdağul’dan 97 vatandaşın Kaymakamlığa başvurduğunu, kaymakamlığın su akışının durdurulmasını beklediklerini söyledi.

Bu bekleyişlerinin yasal süre dolduktan sonra önce Vali sonra Cumhurbaşkanına kadar gidileceğini açıklayan çiftçiler, “hak verilmez alınır”dedi.