Başkan Öncülden TBB Genel Sekreteri Yıldız’a Ziyaret Başkan Öncülden TBB Genel Sekreteri Yıldız’a Ziyaret

Çorum’da 150 yıldır Ramazan Davulu geleneğinin yaşatılmasına rağmen bu yıl, Ramazan davulcularının sadece Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gecelerde sahurları şenlendireceği açıklandı.

Saat Kulesi Yanında bulunan Hürriyet Parkı’nda davulcularla bir araya gelen Belediye Davulculardan Sorumlu Mehteran Takımı Amiri Salih Candan, yüz yıllık geleneğin haftada Cumartesi’yi Pazara bağlayan gece yaşatılacağını aktardı.

RAMAZAN DAVULU GELENEĞİNİN YAŞATILMASINI İSTİYORUZ

Açıklamalarını sürdüren Candan, “Sayın Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın bey bu geleneğin yaşatılması için çok büyük çabalarda bulundu. Biz ramazan davulcuları olarak kendilerinden ne talep ettiysek maddi manevi bize sınırsız destek verdiler. Biz bu geleneğin yaşatılmasından yanayız. Biz kaybolmasın babadan oğula, oğuldan toruna devam etsin istiyoruz.

ÇORUM’DA 150 YILLIK RAMAZAN DAVULU GELENEĞİ AYDA 4 GÜNE İNDİRİLDİ

Her hafta Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece Çorum ilimizi 46 parsele böldük her parsele bir davulcu kardeşimizi görevlendirdik. Allah nasip ederse Ramazan sonuna kadar bu şekilde devam edeceğiz. Hiçbir vatandaşımız bir TL dahi para ödemeyecek. Bunun bütün masraflarını davulcu kardeşlerimizin bahşişlerini maddi giderlerini belediye olarak karşılayacağız inşallah.

46 DAVULCU HAFTA 1 KEZ TEK RİTİMDE SAHURLARDA RAMAZAN DAVULU ÇALACAK

Eğitim veriyoruz. Burada tek ritim. Düm tek düm tek düm teke tek tek olarak tek ritimde çalacağız zurna çalmayacağız. Bizim burada belirlediğimiz 46 kardeşimiz var. Bu 46 kardeşimizin dışında sokaklarda kimse olmayacak Allah izin verirse. Hiçbir kapıdan para toplanılmayacak. Birisi davulcu bahşişi diye kapılarına gelirse hiçbir şekilde kesinlikle para vermesinler ve 153 Zabıta İhbar Hattını arasınlar ve bizi bilgilendirsinler. Bu yönde kesinlikle takip edeceğiz. Bu yönde bu kardeşlerimiz hiç kimseden para talep etmeyecek. Tamamıyla Çorum Belediyesi tarafından karşılanacak. Bu yönde de sayın Belediye Başkanımızın da vatandaşlara bir uyarısı var. Hiç kimseye 1 TL verilmeyecek.” Şeklinde konuştu.

Editör: Leblebi Tv